Menu główne:
Podstawowa literatura do tematu świadomości kwantowej
Temat ten będzie kluczowym w całym zespole tych stron, gdyż zagadnienie świadomości jest najważniejsze w teorii kwantów. Musi przecież istnieć świadomy obserwator, aby mógł on kreować wycinki rzeczywistości. Czy nawet nawet jakiś Super-Obserwator, aby wpływać na całą rzeczywistość. Nie ma bowiem w przyrodzie żadnych ukrytych zmiennych, które tworzą niewyjaśnialną przypadkowość zjawisk. To miliony obserwatorów wpływają na otoczenie tworząc jego przedziwny obraz dla siebie i dla innych obserwatorów. To strumienie informacji tworzą zjawiska, nie tylko zresztą w przyrodzie, ale także zjawiska społeczne, ekonomiczne itd. Informacja jest tym czymś, co mówi o szansie zajścia danego zjawiska czy transformacji. Im zjawisko jest mniej pewne, im mniejsze jego prawdopodobieństwo, tym więcej informacji można mu przypisać, kiedy już wystąpi. Człowiek nieustannie gromadzi informacje, a następnie usiłuje upakować je w postaci wiedzy możliwie spójnej i skrótowej. Kompresujemy ogrom informacji po to, aby ostatecznie do jej opisu starczało kilka równań mechaniki kwantowej. Nauka jest więc rodzajem kolosalnej kompresji danych, a jej efektem są znane nam prawa przyrody.
Czy nasze umysły są w stanie przekroczyć granice tego, że sami jesteśmy częścią przyrody, którą usiłujemy zrozumieć? Kształt praw przyrody jest odbiciem naszych umysłowych ograniczeń i skończonej zdolności obróbki informacji. W istocie rzeczy wiemy o naszym świecie niewiele więcej, aniżeli szympansy.
Z jednej strony będziemy zajmowali się właśnie możliwościami umysłu ludzkiego m.in. na bazie badań Rogera Penrose i Stuarta Hameroffa , z drugiej natomiast zbadamy temat na wyższym szczeblu uogólnienia tj. podejmując problematykę świadomości w ujęciu fizyki kwantowej. Na koniec przedstawię własną teorię świadomości kwantowej.
Jednym z bardziej interesujących autorów z grupy badaczy świadomości jest brytyjski profesor klasycznej psychologii Nicholaus Humphrey. Warto sięgać po jego prace, gdyż siegają one do samych podstaw naszej świadomości. Oto przykładowe tytuły.
Humphrey głosi teorię, że świadomość jest niczym innym, aniżeli magiczno-tajemnym przedstawieniem, które my sami wystawiamy na scenie naszego umysłu. To pozwala nam widzieć świat podług własnych wyobrażeń i czuć sie w nim szczególnie wyróżnionym. Ten rodzaj świadomości otwiera nam drogę do głębszych przeżyć duchowych i tworzy rodzaj duchowego schronienia (soul niche).
Trudno jest zgodzić bezkrytycznie z tą teorią, ale jej uważna analiza otworzy nam drogę do poznania prawdziwych źródeł naszej świadomości, które nie są ani magiczne, ani tajemnicze.
Już w roku 1989 Roger Penrose wydał książkę pt. SHADOWS of the MIND, której idee rozwinął potem w EMPERORS of the MIND oraz w CONSCIOUSNESS and the UNIVERSE.
Podtytuł tej ostatniej pracy mówi nam w skrócie do czego zmierza autor. "Fizyka kwantowa. Ewolucja. Mózg i Umysł". I wszystko jasne, gdyż w kwantowym Wszechświecie nasza świadomość jest wynikiem ewolucji zarówno na poziomie biologicznym, jak i na wyższym poziomie świadomości kwantowej. Aby ją jednak zrozumieć trzeba przejść od klasycznej psychologii N. Humphreya do wysublimowanej teorii świadomości Penrose-Hameroffa. Fizyk i fizjolog zaglądają w głąb naszego umysłu, aby odkryć przed nami jego tajemnice. Po polsku można czytać inspirujące prace Rogera Penrose przede wsystkim dzięki wydawnictwu PRÓSZYŃSKI MEDIA
Lektura dzieł Rogera Penrose'a nie jest łatwa, jest jednak niezbędna dla każego, kto interesuje się poruszanymi na tej stronie problemami. Uczony jest znakomitym popularyzatorem nauki, w swoich książkach zaznacza określonymi symbolami problemy trudniejsze wg trzy stopniowej skali. Proponuję rozpocząć poznawanie niezwykłych koncepcji Penrose'a od DROGI DO RZECZYWISTOŚCI, gdyż znajdziemy tam kwestie wyłożone we wcześniejszych pracach naukowca.
Penrose przybliża nam m.in. fizyczne znaczenie różnego rodzaju liczb, ideę - i magię - rachunku różniczkowego i całkowego, a także współczesną geometrię, rodzaje nieskończoności, teorię względności, fundamenty i kontrowersje mechaniki kwantowej, model standardowy fizyki cząstek elementarnych, kosmologię, wielki wybuch, czarne dziury, struny i teorię M, zmienne pętlowe kwantowej grawitacji, mody pojawiające się w nauce i nowe kierunki poszukiwań. W swym humanistycznym przesłaniu tworzy katalog pytań, na które nauka nie zna jeszcze odpowiedzi, jest jednak przekonany, że odpowiedzi będą możliwe po radykalnej zmianie paradygmatów obowiązujących obecnie w fizyce, do czego mogą się przyczynić nowe dane obserwacyjne lub nowe koncepcje teoretyczne.
Sir Roger Penrose kilka dni (listopad 2015 r.) spędził ukryty w zaciszu XII-wiecznego klasztoru (Czerwńsk-fot. poniżej) pod Warszawą. Dlaczego? Nie jest tajemnicą, że przygotowuje zamach na teorię wielkiego wybuchu. Pomóc ma mu przełomowe odkrycie polskiego naukowca. W murach opactwa naukowiec spotkał się ze swoim współpracownikiem, prof. Krzysztofem Meissnerem. Fizycy rozmawiali o tajemniczym odkryciu Polaka, które potwierdzałoby konstruowaną od lat teorię Penrose'a na temat wieczności wszechświata. Polak odkrył koncentryczne pierścienie, będące pozostałością po poprzednim wszechświecie. Są one, mówiąc pokrótce, "echem poprzedniego eonu", czyli jednego z niekończących się cykli istnienia wszechświata i powstały podczas powtarzającego się wielkiego wybuchu. Takie wnioski zdają się płynąć z analizowanych przez Meissnera danych z sondy Planck. Zob. artykuł na tej stronie TAJEMNICZE KRĘGI NA NIEBIE.
Gdy mniej więcej rok temu Penrose dowiedział się o badaniach Polaka,
natychmiast poprosił go o spotkanie. - Z racji, że dyskutujemy już z
naszym gościem od dłuższego czasu, to pomyślałem, żeby spotkać się w tak
pięknym, cichym otoczeniu i móc spokojnie porozmawiać, co fantastycznie
się udaje - powiedział "Nowemu Kurierowi Płońskiemu" Meissner. O
szczegółach spotkania rozmawiać nie chciał. Okazuje się jednak, że jego
odkrycie zrobiło na Angliku olbrzymie wrażenie.