Menu główne:
1/ Filozofia indyjska- Radhakrishnan Sarvepalli, wyd. PAX 1960.
2/ Pradzieje i legendy Indii - Eugeniusz Słuszkiewicz, wyd. DIALOG, 2001
3/ Schronienie w Buddzie- Bhikkhu Bodhi, 21. numer Buddhist Publication Society Newsletter (Lato 1992)
4/ SADHANA- Rabindranath Tagore
5/ Filozofia Zen- Agnieszka Kozyra, wyd. PWN, 2004
5/ Zen Buddhism:A History, India and China- Heinrich Dumoulin, 1988
6/ Umysł zen, umysł początkującego- Shunryu Suzuki
Legendarna książka Shunryu Suzukiego, jedna z najważniejszych pozycji zachodniego zen, podręcznik dwóch pokoleń nauczycieli i uczniów tradycji zen soto. Umysł zen, umysł początkującego to pozycja podstawowa, obowiązkowa w każdej biblioteczce zachodniego buddysty, szczególnie podążającego drogą zen.
7/ Manual of Zen Buddhism- DAISETZ TEITARO SUZUKI
8/ Zen w sztuce łucznictwa- Eugen Herrigel, wyd. DIAMOND BOOKS, 2007
"Zen w sztuce łucznictwa" od ponad 50 lat prowokuje do myślenia i inspiruje zarówno osoby skłaniające się ku mistycyzmowi, jak i te o bardziej przyziemnych inklinacjach. Choć niewielka objętościowo, książka ta stała się klasykiem i wywarła ogromny wpływ na sposób postrzegania zen przez ludzi Zachodu.
9/ The Tao of Philosophy- Alan Watts
Who am I? Why am I here? What is the nature of the world around me?
Alan Watts (1915 – 1973)—noted professor, graduate-school dean, Harvard University research fellow, and Episcopal priest—examines these fundamental questions from a Taoist perspective, learning to appreciate not just the bowl but the empty space within it. With down-to-earth writing he reveals our direct connection to the natural world and reminds us that we are not so much born into this world as grown out of it.
Aby zapoznać się z głównymi założeniami buddyzmu polecam wybrane lektury z mojego zbioru książek buddyjskich
Jeśli nic nie wiesz na temat buddyzmy zacznij od książki BUDDYZM-DOBRE PYTANIE-DOBRA ODPOWIEDŹ.
Ważna w tej "religii bez boga" jest Szlachetna Ośmioraka Ścieżka
1. Właściwe Rozumienie. Rozumienie i zaakceptowanie Czterech Szlachetnych Prawd.
2, Właściwe Myślenie. Kultywowanie myśli dotyczących szczodrości, miłującej życzliwości i współczucia.
3. Właściwa Mowa. Unikanie kłamstwa, pomówień, ostrych słów i plotek. Kultywowanie zgodnej z prawdą, pokojowej, życzliwej i mającej sens mowy.
4. Właściwe Działanie. Powstrzymywanie się od zabijania, kradzieży i niewłaściwego życia seksualnego. Kultywowanie nieszkodzenia, uczciwości i wierności.
5. Właściwe Źródło Utrzymania. Unikanie zawodów pociągających za sobą zabijanie (zarówno ludzi jak i zwierząt), sprzedaż zwierzęcego mięsa, handel ludźmi, bronią, truciznami i środkami odurzającymi. Zawody, które są nieetyczne, niemoralne i nielegalne także powinny być unikane.
6. Właściwy Wysiłek. Stosowanie dyscypliny umysłowej, w celu uchronienia się przed pojawieniem się niezdrowych myśli i rozpędzenia tych, które się pojawiły. Rozwijanie zdrowych myśli i podtrzymywanie tych, które się pojawiły.
7. Właściwa Uważność. Bycie świadomym ciała, postaw ciała i zmysłów. Bycie świadomym umysłu, jego myśli, emocji i uczuć.
8.Właściwe Skupienie. Praktykowanie medytacji w celu wyćwiczenia umysłu w byciu skupionym i zdyscyplinowanym, by móc kultywować i zdobywać mądrość.