[Rozmiar: 132910 bajtów]

[Rozmiar: 12858 bajtów][Rozmiar: 31655 bajtów][Rozmiar: 29060 bajtów][Rozmiar: 30194 bajtów][Rozmiar: 29298 bajtów]

Motto strony:
Kto czyta książki, żyje podwójnie.
Umberto Eco


Ta strona długo czekała na swój debiut i oto zaczynam jej tworzenie, które nigdy się nie skończy, gdyż KSIĘGI MOJE to wszechświat, którego tylko drobny ułamek da się opisać słowami. Nie da się świata książek ograniczyć do własnej biblioteki, choćby była największa. Tkwią przecież w mojej pamięci tysiące dzieł przeczytanych przez ostatnie 60 lat mego życia. Pamiętam książki wczesnego dzieciństwa, potem młodości kiedy to chłonąłem całe cykle powieści Balzaka, Zoli, opowiadań Maupassanta i innych autorów. Najczęściej z biblioteki miejskiej, ale i z dużego księgozbioru mego ojca. W czasie wakacji korzystałem też z książek, encyklopedii i czasopism mego dziadka.
Nie będzie więc katalogu, ani żadnych wykazów. W naszym dwurodzinnym domu książki są wszędzie, w każdym pokoju i na korytarzach. Niechętnie wyrzucamy na strych nie mieszczące się na półkach pozycje. Bez żalu pozbyłem się tylko nieaktualnych podręczników ze studiów ekonomicznych i prawniczych. Reszta trwać musi blisko mnie w rozbudowanych po sam sufit regałach. To nieco anachroniczne w dobie, kiedy zwykły czytnik e-booków może pomieścić tysiące ksiąg. Mimo tej rewolucji czytelniczej tradycyjne książki długo jeszcze będą królować w naszych domach.
Historia książki od zarania dziejów jest niezwykle interesująca. Nie będę jednak opisywał prapoczątków słowa pisanego, potem drukowanego. Druk powstał w okresie dynastii Tang (618-900), prawdopodobnie pomiędzy IV a VII wiekiem n.e. Początkowo używano drewnianych matryc do drukowania wzorów na tkaninach, potem do reprodukcji krótkich tekstów religijnych buddyzmu. Z czasem zaczęto drukować dłuższe teksty na zwojach i książkach, jakie znamy dzisiaj. Ruchome czcionki powstały w XI wieku, co spowodowało rozpowszechnienie się książek w okresie dynastii Song (960-1279). Pierwsza wzmianka o druku pochodzi z dekretu cesarza Wen-ti z roku 593, który zarządził druk obrazów i pism Buddy. Po przygotowaniu drewnianych matryc drukarz mógł wyprodukować tysiąc i więcej arkuszy w ciągu dnia. Już w IX wieku duża ilość książek drukowanych w ten sposób pojawiła się w królestwie Shu (obecnie prowincja Seczuan), a rozprowadzali je prywatni sprzedawcy. Były to głównie dzieła z zakresu filozofii konfucjańskiej, ale także prace matematyczne, słowniki i inne. Do roku 1000 klasyczne książki zastąpiły zwoje, a druk kolorowy pojawił się w 1340 r. Czyli wiele działo się w Chinach przed Gutenbergiem. Wynaleziono tam przecież także wspomniane ruchome czcionki,[Rozmiar: 14171 bajtów] które można zobaczyć obok.
Dzisiaj mamy świetne czytniki elektroniczne oraz audiobooki, a za lat 10-15 tekst książki będzie nam się wyświetlał w dowolnym miejscu tam, gdzie tego sobie zażyczymy i to w przestrzeni trójwymiarowej. Ale papierowa księga nie zginie, trwać będzie z pewnością przez cały XXI wiek, choć 99% światowych zbiorów będzie już dostępne w postaci cyfrowej.

Oprócz ksiąg starych znajdą się tutaj inne pozycje pogrupowane według różnych kryteriów. A więc NIEZWYKŁE PARY, czyli książki z jakiś względów bliźniacze, choć wydane w różnych czasach. W dziale RARYTASY znajdą się wydania specjalne książek /np. na zwojach/, pięknie wykonane reprinty lub też pozycje wydane w niewielkiej ilości numerowanych egzemplarzy. W dziale KSIĘGI UTRACONE zajmę się zarówno dziełami straconymi dla naszej cywilizacji, jak też tymi które dla mnie osobiście zostały stracone na zawsze.

Kolejne zbiory klasyfikacji książek z pewnością powstaną w trakcie rozwoju tej strony.
Najnowszym pomysłem jest mój CENTALOG w zakładce 100 KSIĄŻEK. Opracowanie dla mnie bardzo ważne i inspirujące. Zaczynam je od analizy centalogu Henry Millera, który napisał KSIĄŻKI MOJEGO ŻYCIA, a załącznik nr 1 do tego dzieła to "Sto książek, które wywarły na mnie największy wpływ". Odnosząc się do tego wykazu, analizując go i prześwietlając sam jednocześnie tworzę swój własny wszechświat najważniejszych książek. I każdemu wielbicielowi literatury to zalecam. Wbrew pozorom zadanie to niełatwe. Trzeba przeprowadzić brutalną selekcję ulubionych lektur dzieląc je na ważne i mniej ważne przy pomocy całkowicie subiektywnych kryteriów. Spróbujcie zatem sami.
Większość mego księgozbioru zostanie pokazana w poniższej galerii zdjęć (kliknij na księgę!). Trudno mi określić kiedy moje plany zostaną zrealizowane w 100%. CENTALOG został w całości zakończony i już odbieram uwagi i opinie do niego. Stale pracuję nad kolejnymi częściami STARYCH KSIĄG. Reszta jak czas pozwoli.
Z chwilą rozpoczęcia tej strony istniał jedynie dział KSIĘGI STARE cz.I i tam właśnie pojawiła się druga i następne strony z kolejnymi starymi księgami.

GALERIA ZDJĘĆ KSIĘGOZBIORU

[tutaj kliknij!]
[Rozmiar: 46041 bajtów]
CENTALOG- Sto książek, które wywarły na mnie największy wpływ

KSIĘGI STARE

KSIĘGI STARE II

KSIĘGI STARE III

NIEZWYKŁE PARY

KSIĘGI UTRACONE

Rozpoczęto: Nov. 21, 2010
Aktualizacja: May 16, 2016

[Rozmiar: 1393 bajtów]