Poezja


Go to content

Stronę tą podzieliłem na kilka działów, w których będą zamieszczane różnorakie wiersze, poematy i inne gatunki poetyckie. Twórczość wybitnego poety amerykańskiego Kennetha Rexrotha jest bardzo mało znana w Polsce. Nie wydawano go i nie tłumaczono. Pojawiał się rzadko w antologiach poezji amerykańskiej jak np. "Wśród amerykańskich poetów", 1972. W nowszej antologii Barańczaka ("Od Walta Whitmana do Boba Dylana", 1998 r./ Rexroth został kompletnie pominięty. Niedawno dopiero ukazał się niewielki tomik "Wiersze wybrane" /Oficyna Wydawnicza ATUT, Wrocław 2007/ zawierający 44 krótkie utwory.
Urodzony w roku 1905 Rexroth miał ciekawe życie, które barwnie opisał w swojej autobiografii. Zamieszczam więc tutaj fragmenty tej fascynującej autobiografii równolegle z tłumaczeniem fragmentów najważniejszych poematów z tomu "The Collected Longer Poems of Kenneth Rexroth". Mimo braku na rynku tłumaczeń zarówno autobiografii, jak i kluczowych poematów liczę, że zainteresowani twórczością Rexrotha sięgną po dostępne w AMAZON dzieła w oryginale. Naprawdę warto, a znając drogę życiową tego wielkiego twórcy łatwiej zrozumiemy jego dzieło.
W dziale wierszy o książkach, jak sam tytuł wskazuje, znajdą się utwory poetyckie traktujące o starych i nowych księgach. A także aforyzmy o książkach mówiące. W wierszach od przyjaciół znajdą się utwory nadesłane mi przez polskich, rosyjskich i amerykańskich twórców. Niestety zabrakło mi czasu na ich tłumaczenie i dlatego zamieściłem tylko wiersze w naszym języku. Zamiast planowanej kategorii wierszy różnych, ulokowałem interesujący rodzaj wierszy podróżnych zwanych turystychami. Ich pomysłodawcą i pierwszym twórcą był nie żyjący już niestety Stanisław Barańczak, stąd jego utwory postawiłem na pierwszym miejscu. W dalszej części zamieściłem utwory własne, których trochę mi nazbierało w trakcie licznych podróży po świecie. Liczę też na turystychy nadesłane przez czytelników tej strony.
.
SNY STAFYLOSA to dość szczególny poemat, prozą właściwie pisany, która jednak stara się udawać poezję. Piszę go ku chwale starożytnej i współczesnej Grecji. Historie antyczne przeplatają się tam z autentycznymi przeżyciami autora w trakcie licznych wizyt w tym kraju. Projekt ten narodził się w lipcu 2016 roku i został w 90% ukończony.

MOJE E-BOOKI przedstawiają trzy napisane przeze mnie e-booki oraz ogólne rozważania na temat książek cyfrowych.

W dziale spraw błahych i niepoważnych znajdują się utwory z pogranicza poezji, satyra, parodia, piosenka, a nawet fragmenty prozy pretendującej do miana poetyckiej czy też pure nonsensowej. Bez wątpienia ważny jest dział linków, gdzie znajdują się adresy najciekawszych witryn poetyckich tak krajowych, jak i zagranicznych.
W chwili powstawania tej strony trudno przewidzieć kierunki i tempo jej dalszego rozwoju. Pokaże to czas, którego zawsze mi brakuje
.

Created-June 20, 2008; updated- March.22,2012 | zbigkurzawaw@wp.pl

Back to content | Back to main menu