Wybrane zagadnienia amerykańskiej wojny secesyjnej


Idź do treściUWAGI WSTĘPNE


Po zakończeniu redagowania SECESJI N&S chciałbym powrócić do tematyki wojny secesyjnej w innej nieco formie. Nie będzie to więc periodyczny e-mag, a jednolita strona internetowa w ramach której publikowane będą artykuły dotyczące wybranych zagadnień amerykańskiej wojny domowej. Zakres tematyki będzie bardzo szeroki, co oznacza otwarcie się także w stronę Konfederacji dość marginalnie traktowanej dotychczas w SECESJI N&S.
Główny nacisk położony zostanie na merytoryczną stronę publikacji i jej wartość historyczną. Konieczne będzie wskazanie szczegółowej bibliografii oraz sformułowanie własnych wnioskówi i ustaleń w temacie pracy.
Strona ta nie będzie miała własnego forum, skorzystam tutaj z wymiany poglądów w ramach już istniejących for przede wszystkim na stronie WojnaSecesyjna com.
Początkowo zamierzałem ograniczyć nowe otwarcie do mojej specjalności tj. działań kawalerii federalnej. Nie był to jednak dobry pomysł. Dla badaczy i znawców wojny secesyjnej oczywistym jest, że tylko szeroka panorama działań wszystkich rodzajów wojsk po obu stronach konfliktu może pozwolć na wypracowaniu optymalnego modelu badań.
Mamy bowiem do czynienia z historią stricte wojskową, a zatem niezwykle ważnym jest opanowanie terminologii militarnej w odniesieniu do wszystkich rodzajów wojsk, a także struktury organizacyjnej sił zbrojnych oraz systemów stopni wojskowych.
Ważnym elementem jest także ujednolicenie tłumaczenia terminologii wojskowej z języka angielskiego na polski, gdyż tutaj występują znaczne rozbieżności pomiędzy poszczególnymi autorami podobnie, jak w przy zapisie nazw i numerów jednostek kawalerii, piechoty i artylerii. W opublikowanych książkach i artykułach widać już znaczny postęp w tym zakresie, ale sporo jeszcze zostało do zrobienia.
Jak wynika ze spisu treści na tej stronie oprócz tematycznych artykułów znajdzie się wydzielone miejsce dla przedstawienia najważniejszych bitew wojny secesyjnej. Najważniejsze nie zawsze znaczy największe, choć często tak bywało. Będą więc omawiane bitwy przełomowe dla przebiegu kampanii i całej wojny. Podobnie, jak w SECESJI N&S zamieszczane będą recenzje książek oraz innych publikacji o tematyce wojny domowej.
Funkcjonować też będzie słownik kawalerii nad którym prace rozpocząlem kilka miesięcy temu. Ta swoista mała encyklopedia kawalerii pokazująca jej formacje, uzbrojenie, a przede wszystkim dowódców i zwykłych żołnierzy. A także siłę tradycji i
esprit de corps, gdyż jak powiedział gen. Robert W. Growe "Kawaleria to stan umysłu".
W GALERII będe zamieszczał autentyczne fotografie z okresu wojny, a w dziale ARCHIWUM niektóre stare artykuły z SECESJI N&S, ale w wersji rozszerzonej i zredagowane na nowo.
W moim historycznym blogu poruszane będa tematy z poza zakresu wojny secesyjnej, a więc z takich pól moich zainteresowań, jak historia starożytna, historia kawalerii, historia II wojny swiatowej, Polska na morzu i wiele innych.
W redagowaniu tej strony liczę na współpracę autorów piszących w ostatnich latach do SECESJI N&S, a także innych entuzjastów historii wojny secesyjnej. Zapraszam zatem do lektury i do współredagowania tej witryny. Po ustaleniu grona współpracowników podam skład redakcji na tej stronie.

Zbig Kurzawa-PenkalskiPowrót do treści | Wróć do menu głównego