PUSZCZA BOLIMOWSKA
Bolimowski Park Krajobrazowy obejmuje kompleks lasów Puszczy Bolimowskiej, rozciągającej się pomiędzy Skierniewicami, Łowiczem, Bolimowem i Żyrardowem. Lasy te są ostatnią pozostałością historycznych puszcz: Bolimowskiej, Wiskickiej, Miedniewickiej, Korabiewskiej oraz Jaktorowskiej i stanowią cenną przyrodniczo enklawę wśród wylesionych terenów rolniczych. Przez środek Puszczy przepływa rzeka Rawka, która zachowała naturalny charakter silnie meandrującej rzeki nizinnej, a jej dolina stanowi ważny korytarz ekologiczny i objęta jest ochroną w ramach rezerwatu przyrody Rawka. W krajobrazie parku dominuje lekko falista równina polodowcowa, a rzeźbę terenu urozmaicają wcięte w kilkanaście metrów doliny Rawki i jej większych dopływów, terasy oraz nieliczne wydmy piaszczyste.
Największym reprezentantem bogatej fauny Parku jest łoś, żyjący tu stale od lat 80. XX w. W roku 1983 introdukowano w Parku bobry, które znakomicie się zadomowiły nad Rawką i żyją w norach wykopanych w ziemi. Nad wodami często spotykana jest też wydra europejska. Osobliwością Puszczy Bolimowskiej jest stado danieli sprowadzonych tu jeszcze w XVII w. oraz rysie, które przywędrowały z Puszczy Kampinoskiej. Pospolicie występują na terenie Parku dzik, sarna, lis rudy, zając szarak, królik europejski, piżmaki i jeż wschodni. Rzadsze są: jeleń europejski, borsuk, jenot, tchórz oraz kuny domowa i leśna. Z drobniejszych ssaków warto wymienić orzesznicę, ryjówki aksamitną i malutką oraz rzęsorka rzeczka. Wśród liczącej ponad 130 gatunków grupy ptaków lęgowych rzadkie to: bocian czarny, żuraw, bąk, bączek, gęgawa, płaskonos, kulik wielki, słonka, samotnik, derkacz, kropiatka i kraska.
Nie wiemy jaką częścią puszczy zawiadywał leśniczy Hieronim Pade. Z uwagi na wielkość była ona zapewne podzielona tak, jak i dzisiaj, na nadleśnictwa skierniewickie i radziwiłłowskie z siedzibą w m. Puszcza Mariańska. Podlega im łącznie 17 leśnictw oraz 2 gospodarstwa szkółkarskie.
Z całą pewnością Pade był leśniczym bądź nadleśniczym w administracji Królestwa Polskiego, czyli zaboru rosyjskiego. Leśniczy(Praefect Silvarum) różnił się od leśnego, czyli gajowego (custodes silvae), tj. strażnika lasu, strzelca. Byli oni zwolnieni z pańszczyzny, danin i czynszów, uprawiali przydzieloną im ziemię od 10-15 mórg.
Hieronim Pade mieszkał w Korytowie w ówczesnym powiecie błońskim ( z siedzibą w Grodzisku Maz.) w gminie i parafii Radziejowice.