Dzieci Hieronima Pade
Chrzest Józefy Karoliny Pade urodzonej 5 stycznia, odbył 9 stycznia 1853 roku o godzinie piątej po południu. Był oczywiście ojciec Hieronim Pade liczący wówczas lat 38, z zawodu leśniczy mieszkający w Korytowie. Dalej akt urodzenia wymienia świadków czyli rządcę dóbr radziejowickich Walentego Siemkowskiego (?) w wieku 40 lat i Błażeja Lubasiewicza, zastępcę wójta gminy Radziejowice w wieku 58 lat. Dalej mamy dane żony Karoliny z Hoffmanów lat 36 oraz rodziców chrzestnych. Początkowo nie zwróciłem uwagi na Krasińskich, gdyż akt chrztu nie podaje tytułów, wieku i posiadanego majątku - wyłącznie nazwiska. Dopiero nieco później uświadomiłem sobie, że to są właściciele Radziejowic. Z pewnością obu tych rodzin nie łączyło pokrewieństwo, obie matki łączyło jedynie imię, a Karolina Pade była o 8 lat starsza od Krasińskiej. Nic też nie wskazuje na to, aby Hieronim Pade pracował wcześniej w majątku Mycielskich w Wielkopolsce, czyli w zaborze pruskim. Musieli się poznać w Radziejowicach i to najpewniej przy okazji polowań, które organizował dla dworu leśniczy. Polować w Królestwie Polskim pod zaborem rosyjskim mógł - zgodnie z dekretem cesarskim - tylko posiadacz 115 hektarów ziemi. Eliminowało to większość chłopów, poza tym broń myśliwska była bardzo droga. Wolno było polować w lasach państwowych i naturalnie we własnych. Polowaniom towarzyszły zwykle przyjęcia na których spotykało się okoliczne ziemiaństwo. Hieronim Pade, człowiek wykształcony, znawca Puszczy Bolimowskiej, był z pewnością zapraszany na te biesiady i w ten sposób poznał bliżej Krasińskich. Dlatego nie zawahał się poprosić ich o trzymanie do chrztu wpierw córki, a potem syna, mego pradziada.
Podobnie stało się z synem Leonem Adamem, który urodził się 25 listopada 1855 roku o godz. 7 rano, ale chrzest jego odbył się dopiero w roku następnym tj. 4 czerwca 1856 r. Tak znaczne opóźnienie jest w metryce wyjaśnione "niebytnością ojca w kraju" i zostało one przyjęte przez proboszcza Antoniego Pruszyńskiego. Rodzicami chrzestnymi chłopca zostali państwo Adam i Karolina Krasińscy, właściciele Radziejowic. Świadkami na tym chrzecie byli :Franciszek Ujejski, zastępca wójta gminy Radziejowice mający 33 lata oraz 40-letni Józef Frydrych. W tym samym wieku była też matka chłopca, mojego pradziadka. Z pewnością para ta miała wcześniej potomków i do tego właśnie zmierzamy. Być może ich aktów urodzenia należy szukać w okolicach Leszna?
Jak wiemy nie były to pierwsze dzieci tej pary, byłoby to dziwne zważywszy na wiek Karoliny. Nie mam - jak narazie - aktów urodzenia, ale są za to dostępne metryki ślubów. Interesujący jest akt ślubu Ludwiki Pade c. Hieronima i Karoliny z 1863 roku sporządzony jeszcze w języku polskim. Występują tam takie mazowieckie wioski, jak Wiskitki czy Miedniewice o bogatej historii. Wiskitki utraciły prawa miejskie wskutek represji carskich po powstaniu styczniowym. Stało się to w roku 1870 i oto po 150 latach prawa te zostały im w 2020 roku przywrócone. Wracając do zamieszczonej tutaj metryki - nie podaje ona wieku panny młodej, musimy założyć, że miała 18 lat, a zatem urodziła się ok. 1845 roku. Była więc starsza od Józefy Karoliny o 8 lat. Metryka z 8 czerwca jest potwierdzeniem wcześniejszych zapowiedzi i zawarcia małżeństwa 12 lutego 1863 roku przed gwardianem klasztoru ojców reformatów w Miedniewicach księdzem Urbanem Schultzem. Jak widać musiała ona być ona potwierdzona w parafii, gdzie małżonkowie mieszkali, czyli w Żyrardowie.
Ślub Emilii Pade z Janem Wojciechowskim, synem Marcina i Tekli z Burzyńskich, odbył się w roku 1871. Metryka już w obowiązkowym języku rosyjskim, niestety dość trudna do pełnego odczytania. Z tego związku urodziła się Adela Zofia (1872) i Stanisław Julian (1874).
W r. 1876 odbył się ślub Kornelii Pade z Michałem Janiszewskim, synem Jana i Konstancji Kołumowskiej (?). I ponownie tą metrykę z wolna odcyfrowuję. Data to 13 (18) marca, parafia Leszno k/Warszawy. Jednym ze świadków był znany nam Jan Wieczorkowski. Tym razem brakuje podpisu Hieronima Pade, być może w tym czasie już nie żył.
I wreszcie Ludwik Pade urodzony 6 grudnia 1857 roku w Miedniewicach., ostatni z rodzeństwa. Został ochrzczony w Szymanowie w następnym roku. Z niejasnych powodów Ludwik zmienił pisownię swego nazwiska na Padee, o czym musiała dowiedzieć się Izabela, córka Leona, która uczyniła to samo. 8 lutego 1881 r. Ludwik Padee poślubił w Lesznie Mazowieckim Helenę Berger (ur. ok. r. 1850), córkę Ludwika i Florentyny Kelmer. Mieli syna Mieczysława (ur. 1880) oraz Bolesława (1885).