Większość fotografii wykonanych w Gdyni nosi pieczątkę "FOTO-ELITE", adres: Gdynia, ul. Starowiejska (bez numeru) z dodatkowymi napisami: "Przybory fotograficzne" oraz "Laboratorium prac amatorskich". To jeden z najstarszych gdyńskich zakładów fotograficznych, który przywędrował do nowo powstającego miasta z Poznania, gdzie działał od pierwszych lat XX wieku. Właścicielem był Bronisław Nogajewski, a po jego śmierci zakład prowadziła żona. Firma miała siedzibę przy ul. Starowiejskiej, róg Abrahama. Można tam było kupić najnowsze aparaty fotograficzne z czego skorzystał mój dziadek Stefan Niewiarowicz nabywając tam aparat marki KODAK. Fotografowałem tym aparatem w latach 60-tych, ale ostatecznie zamieniłem go na bardziej nowoczesny. Nadal posiadam inny stary aparat na szklane klisze, ale nie jestem pewien, czy tam właśnie został zakupiony w końcu lat 20-tych XX wieku. Foto "Mimoza" Jana Mikołajczyka mieściło się przy Skwerze Kościuszki 24, ale posiadam ich fotografie z adresem: "ul. Ś-jańska, naprzeciwko kościoła."
Inny fotograf Ernst Raulin-na pieczątce tytułuje sie jako: "technik-fotograf", adres" Gdynia, ul. Śląska 51/I m.45, tel. 22-36". Reklamował się, jako specjalista od architektury, wnętrz i reportaży. Fotograf ten pochodzenia niemieckiego okazał się być zdrajcą, który przekazywał gestapo zdjęcia gdynian znajdujących na listach do aresztowania w przypadku wojny. Większość z nich została rozstrzelana w Piaśnicy (zginęło tam ogółem ok. 12 tys. osób). Raulin był po wojnie sądzony w Gdańsku i skazany na wieloletnie więzienie.
Zdjęcia liczące sobie 100 lat nie zachowały się w najlepszym stanie. Sporo pracy poświeciłem, aby je przywrócić do stanu oglądalności. W tej, cyfrowej postaci, nie ulegną już dalszej degradacji, a nadal będą korygowane i retuszowane.
Kilka z zamieszczonych tutaj fotografii to w istocie pocztówki z krótkimi wiadomościami od Wacława do jego brata Stefana lub do matki. Zamieszczam je tutaj z uwagi na ich wartość pamiątkową.
Oto kartka z czerwca 1909 roku do brata Stefana (na odwrocie fot. nr 4), który pracował w tym czasie w cukrowni w Cielcach. Na odwrocie fot. nr 7 jest kartka z 27 lutego 1909 r., również do brata Stefana, ale ten jeszcze wówczas był zatrudniony w cukrowni w Młodzieszynie.
Fotografia nr 10 posłużyła do wysłania kilku "otkrytek", a w moim archiwum zachowały się dwie z nich. Jedna adresowana do matki Zofii (zam. w Warszawie u Gerrethów) z dnia 11 maja 1913 r. i wysłana z Glasgow, a druga do brata Stefana, tym razem zatrudnionego w cukrowni w Zbiersku, z dnia 26 maja 1913 roku. I na koniec notatka kapitana na odwrocie fot. nr 20 opisująca kiedy wprowadzał do portu ten pancernik (zwany wówczas drednotem) i pilotował jego wejście oraz wyście z Gdyni w dniach 3 i 8 października 1934 roku. Wpłynięcie pancernika MARAT /wraz kontrtorpedowcami KALININ i WOŁODORSKIJ/ w dniach 3-8.IX. 1934 było spowodowane rewizytą Czerwonej Floty. Wcześniej bowiem w dniach 24-29 lipca 1934 r. w Leningradzie gościły polskie kontrtorpedowce ORP WICHER i ORP BURZA. Bogaty program tej wizyty /dowodził adm. Unrug/ opisał m.in. Jerzy Pertek w monografii BURZY. Była to jedyna wizyta polskiej floty wojennej w Związku Radzieckim w okresie międzywojennym. W czasie rewizyty gości z ZSRR podejmował komandor Stefan Frankowski, gdyż admirał Unrug w tym czasie chorował. W jego biografii autorstwa Mariusza Borowiaka (wyd. almapress-2009) znajduje się dosyć szczegółowy opis wizyty polskich okrętów, natomiast o rewizycie mówi jedynie lakoniczny przypis (str.171).
Zob. także historię floty pancerników Rosji na końcu strony.
Łatwą nawigację po galerii zapewnia system strzałek, których funkcje są wyświetlane po nasunięciu wskaźnika myszy. Można też kliknąć na duże zdjęcie, aby przejść do następnego.
ZAPRASZAM DO GALERII KAPITANA.
[Historia okrętów pancernych Rosji.
Pancerniki typu Gangut były pierwszymi drednotami zbudowanymi dla Marynarki Wojennej Imperium Rosyjskiego.
Zamówione w 1909, weszły do służby w 1914. Podczas I wojny światowej służyły na Bałtyku, a po wojnie weszły w skład floty radzieckiej. W okresie międzywojennym trzy jednostki zostały zmodernizowane. Brały następnie aktywny udział w II wojnie światowej.
# Gangut - Oktiabrskaja Riewolucyja - rozpoczęcie budowy 3 czerwca 1909, wodowanie 24 września 1911, wejście do służby 1914, od 1941 ostrzeliwał niemieckie wojska oblegające Leningrad. Po 1954 okręt szkolny. Złomowany w 1959.
# Pietropawłowsk - Marat - rozpoczęcie budowy 24 października 1909, wodowanie 13 czerwca 1911, wejście do służby 9 kwietnia 1914, w 1941 zbombardowany, osiadł na dnie ostrzeliwał oddziały niemieckie, od 1950 - okręt szkolny "Wołchow", w 1953 wycofany ze służby i złomowany.
# Siewastopol - Pariżskaja Kommuna - ponownie "Siewastopol" - rozpoczęcie budowy 1909, wodowanie październik 1911, wejście do służby 1914. Podczas I wojny światowej służył na Bałtyku. W czasie II wojny światowej działał w rejonie Morza Czarnego. Od 1954 okręt szkolny. W 1957 złomowany.
# Połtawa - Frunze - w 1919 na okręcie wybuchł pożar który spowodował poważne zniszczenia. Podejmowane przez kolejne lata próby remontu i przebudowy kończyły się niepowodzeniem.
Zbudowano 4 okręty tego typu. W latach 20., po wejściu w skład radzieckiej floty, wszystkie okręty otrzymały nowe nazwy. Podczas II wojny dwa z nich powróciły do pierwotnych nazw.
Nazwa Gangut (Гангут) to rosyjska transliteracja szwedzkiej nazwy półwyspu Hanko (Hangö udd).]
aktualiz.: 26.07.17