Dzieje rodu Pękalskich- cz. 3


Rodowody z Denkowa czyli szukanie protoplasty

[Lata 1797-1826][Rok 1818][Rok 1824]


Niech przemówią dokumenty-w tej części badań rodu Pękalskich przedstawię prawie wszystkie dane, jakie udało się uzyskać dzięki uprzejmości księdza proboszcza parafii pw. św. Stanisława w Denkowie. Nie wszystkie, bowiem akta parafialne nie są kompletne, księgi nie są w najlepszym stanie, a dodatkowo fotografie były robione przy słabym oświetleniu, co powodowało mich nieostrość.
Poszukiwania koncentrowały się na ustaleniu rodziców Jana-tkacza, męża Agnieszki Ochockiej i ojca Karola, mego pradziadka ze strony ojca. W jakiś tajemniczy sposób imiona jego rodziców nie znalazły się w wypisie z aktu zgonu, akt urodzenia nie odnalazł się ani w Ćmielowie, ani też w Denkowie. Poszedłem zatem tropem dwóch prawdopodobnych protoplastów: Kazimierza-tkacza i Jana-garncarza. Obaj mieli wielu synów i córek i to z niejednej żony. Zawód "mojego" Jana wskazywałby raczej na Kazimierza-fach przechodził bowiem często z ojca na syna. Ale nie zawsze. Równie dobrze Jan-garncarz mógł oddać swego syna do terminu u swego powinowatego Kazimierza-tkacza.

[akt ślubu][akt urodzin][akt urodzin]

Jan Pękalski (syn nieżyjących od dawna rodziców Piotra i Kunegundy) w roku 1822 ożenił się po raz trzeci mając 53 lata. Zamieszczony tu akt zawarcia małżeństwa (1) z 26 czerwca wspomina o jego zmarłej niedawno drugiej żonie Wiktorii Cichowskiej. Nowa małżonka Gertruda Kępińska miała lat 25 i była córką nieżyjącego w tym czasie Ignacego Kępińskiego i Agaty (nazwisko nieczytelne), wdowy zamieszkałej w Denkowie. Gertruda była służącą, kto wie, może służyła w domu swego przyszłego męża? Jan-garncarz urodził się więc w 1769 lub 1770 roku, a jego młoda żona w roku 1797. Nie można wykluczyć i takiej opcji, że Gertruda będąc jeszcze panną urodziła nieślubnego syna Jana Pękalskiego i dała mu na imię Jan. Ojciec syna nie uznał, acz stając się krótko potem wdowcem poślubił jego matkę i w jakiś sposób zadbał o edukację syna oddając go do terminu w zawodzie tkacza. Musiał także dać mu wówczas swoje nazwisko, ale śladu po tym nie ma w akcie małżeństwa. Są natomiast w drugiej, niezamieszczonej tu części słabo czytelne nazwiska świadków: Piotr Sędrowski, tkacz, lat 37, Jan Kozłowski, lat 53, Antoni Daniszewski, lat 24, garncarz, Jan Spiwakiewicz, garncarz, lat 26.
Matką zatem mego pradziadka nie była Wiktoria z Cichowskich, a raczej` Gertruda. Urodził się Jan-tkacz w roku 1820 lub 1821-innej możliwości nie ma. I to prawie napewno w Denkowie. W ewidencji urodzin z roku 1821 w tej parafii znajdujemy Jakuba Pękalskiego (2) syna Kazimierza (ur. w r.1785) i Urszuli z Wielguszewskich (6 lat młodsza od męża), który urodził się 24 lipca. Wcześniej, w styczniu tegoż roku zmarła w wieku lat pięciu ich córka Joanna. Wydaje się mało prawdopodobne, aby w tym przedziale czasu (1820-1821) urodził się im syn.
Moją hipotezę potwierdzają narodziny w dniu 13 kwietnia 1820 roku Wojciecha, syna Jana-garncarza i Wiktorii z Cichowskich, którego początek aktu urodzin tu reprodukuję (3).
Brak danych rodziców, a szczególności imienia ojca wydaje się potwierdzać założenie o nieślubnym pochodzeniu pradziada. W takich przypadkach w rodzimej parafii zapisywano w akcie narodzin tylko imię matki (np. "syn Jadwigi Pękalskiej, lat 30, stanu wolnego"), dziecko nosiło też jej nazwisko. Jana akt zgonu pozbawiony jest-jako jedyny-tych danych, co potwierdza też pośrednio hipotezę o jego pochodzeniu z parafii denkowskiej.

Przyjrzyjmy się więc prawie wszystkim potomkom z kilku małżeństw Jana-garncarza i Kazimierza-tkacza, który pozostał przy swej Urszuli Wielguszewskiej. Na początek najstarszy syn Jana(ur.1769) z pierwszą żoną Anną, córką Mikołaja z Daniszewskich.

[urodziny][akt urodzin][spis][spis]

Nie mam pełnego aktu urodzenia Antoniego s. Jana, a jednie spis po łacinie. Zwróćmy uwagę na zawód ojca: "figulus", czyli garncarz, kaflarz. Natomiast "textor" to tkacz lub sukiennik. Rodzice chrzestni: Marcin Ruszkiewicz i Anna Karpikiewiczowa. Antoni urodził się 14 czerwca 1800 roku.
Pierwszym potomkiem Kazimierza i Urszuli(ur. 1787) była Marianna Rozalia urodzona 28 sierpnia 1815 roku. Świadkowie to Józef Spiwakiewicz lat 37, garncarz oraz 50 letni Paweł Dunalewicz tkacz, wszyscy niepiśmienni.
Drugi syn Jana-Marcin urodził się 1 maja 1804 roku. Także figuruje jedynie w spisie księgi chrztów. Rodzice chrzestni: Stanisław Boguchwalski oraz Katarzyna Ruszkiewiczowa. Matka: Anna Daniszewska.
Z tej samej matki rodzi się 31 stycznia 1811 r. kolejny syn Jana noszący imiona Marcin Piotr. Matka chrzestna Agnieszka Daniszewska, zapewne siostra matki. Powtarzając się imię świadczy o tym, że jego brat ur. w r. 1804 nie przeżył dzieciństwa.
Kolejne córki Kazimierza to Joanna (1816, zmarła 30.I.1821) oraz Marianna (ur. 20.I.1819).

                                      

                                      

Uwaga: każdy dokument na tej stronie otwiera się w osobnym oknie. Aby go powiększyć kliknij na ikonę "rozwiń do zwykłego rozmiaru" w prawym, dolnym rogu!


POWRÓT DO STRONY II RODZINY PENKALSKICH

STARE FOTOGRAFIE RODZINY PENKALSKICH


STRONA DRUGA FOTOGRAFII PENKALSKICH - Czasy najdawniejsze

wyk. 01.10.2006 r.