Motto:"Historia nie będzie historią dopóki to nie będzie Prawda"-Abraham Lincoln
REDAKTOR
To wydanie SECESJI N&S będzie już w całości na serwerze CYBERDUSK z uwagi na likwidację kont dla prenumeratorów magazynu CHIP. Tam też przeniosę archiwum gazetki, czyli wszystkie poprzednie wydania. W czasie przenosin może być okresowo utrudniony dostęp do wydań poprzednich.
W tym numerze omawiam kluczowe wydarzenia wojny secesyjnej związane z kampanią letnią gen. Granta w roku 1864 oraz z walkami w Wilderness i Spotsylvania Court House ze szczególnym uwzględnieniem odnowionej kawalerii federalnej pod wodzą gen. Sheridana. Moim zamiarem było pokazania ciągu wydarzeń, który doprowadził do śmierci gen. Jeba Stuarta i klęski jego sił, a w rezultacie do umocnienia pozycji nowego szefa kawalerii gen. Sheridana i podniesienia morale korpusu kawalerii federalnej. Miesiąc później walczyła ona twardo nie ustępując pola konfederatom Wade Hamptona w ostatniej wielkiej bitwie kawalerii pod Trevilian Station.
Potomek Jeba Stuarta odwiedził niedawno Polskę przy okazji uroczystości związanych z oznaczeniem grobu płk. Herosa von Borcke w Giżynie, którego rolę w czasie ostatnich chwil Generała przedstawiam w omawianym artykule. Była to wielka trzydniowa międzynarodowa impreza, w której niestety nie mogłem brać udziału, gdyż przebywałem w tym czasie w Hiszpanii. Otrzymałem jednak wiele relacji i zdjęć z tego ważnego dla historyków wojny secesyjnej wydarzenia. Liczę też na film wideo i proszę o kontakt w tej sprawie posiadacza takiego materiału.
W dziale książek Alex omawia osiem interesujących pozycji, a więc póki dolar względnie tani pośpieszmy do AMAZON na zakupy. Szczególnie polecam książkę Erica Fonera RECONSTRUCTION, gdyż jest to tematyka na ogół mało znana. Osobiście dla mnie bardzo kusząca jest pozycja zawierająca zestaw map bitwy pod Gettysburgiem, na którą warto chyba przeznaczyć 35$ (koszt razem z przesyłką).
W Plecaku Konfederata zamieszczam rzecz nawiązującą do artykułu głównego, czyli do postaci pastora Joshuy Peterkina. Duchowny ten napisał wiersz poświęcony okrytemu ponurą sławą obozowi jeńców wojennych Andersonville. Jest to chyba pierwszy i jedyny poemat poświęcony wielkiemu więzieniu w którym zginęło tysiące jeńców federalnych. Peterkin usiłuje zrzucić winę za taki stan rzeczy na rząd Unii i w pewnym stopniu to mu się udaje. Zresztą oceńcie sami- zapraszam do lektury.
Artykuły
ŚMIERĆ GENERAŁA J.E.B. STUARTA- Zbig Kurzawa-Penkalski;
Nowe książki i czasopisma-recenzje
Wydawnictwa o wojnie secesyjnej- cz.XI- Alex Królikowski
Ciekawostki i osobliwości, czyli
Z Plecaka Konfederata-wyd. XI- Zbig Kurzawa