Rozmiar: 112343 bajtów

Motto:"Historia nie będzie historią dopóki to nie będzie Prawda"-Abraham Lincoln

                                               

SECESJA N&S

Nr 2/09/2008

 

                                      

Od Redakcji

Drugi numer naszej gazetki ukazuje się na koniec III kwartału br i pewnie będzie ostatnim w tym roku. Brak niestety chętnych do pisania na łamach SECESJI N&S, a znawcy tematu wolą wypowiadać się na forach dyskusyjnych. Zdaję sobie sprawę, że mój model popularyzowania tematyki wojny secesyjnej jest już mocno przestarzały, ale mimo wszystko pozostanę przy nim mając nadzieję na rozwój innych stron o szerszej tematyce i posiadających forum dyskusyjne. Mam zamiar część swojej aktywności poświęcić właśnie dla takich nowych, dynamicznie rozwijających się stron.
To wydanie SECESJI N&S będzie już w całości na serwerze CYBERDUSK z uwagi na likwidację kont dla prenumeratorów magazynu CHIP. Tam też przeniosę archiwum gazetki, czyli wszystkie poprzednie wydania. W czasie przenosin może być okresowo utrudniony dostęp do wydań poprzednich.
W tym numerze omawiam kluczowe wydarzenia wojny secesyjnej związane z kampanią letnią gen. Granta w roku 1864 oraz z walkami w Wilderness i Spotsylvania Court House ze szczególnym uwzględnieniem odnowionej kawalerii federalnej pod wodzą gen. Sheridana. Moim zamiarem było pokazania ciągu wydarzeń, który doprowadził do śmierci gen. Jeba Stuarta i klęski jego sił, a w rezultacie do umocnienia pozycji nowego szefa kawalerii gen. Sheridana i podniesienia morale korpusu kawalerii federalnej. Miesiąc później walczyła ona twardo nie ustępując pola konfederatom Wade Hamptona w ostatniej wielkiej bitwie kawalerii pod Trevilian Station.
Potomek Jeba Stuarta odwiedził niedawno Polskę przy okazji uroczystości związanych z oznaczeniem grobu płk. Herosa von Borcke w Giżynie, którego rolę w czasie ostatnich chwil Generała przedstawiam w omawianym artykule. Była to wielka trzydniowa międzynarodowa impreza, w której niestety nie mogłem brać udziału, gdyż przebywałem w tym czasie w Hiszpanii. Otrzymałem jednak wiele relacji i zdjęć z tego ważnego dla historyków wojny secesyjnej wydarzenia. Liczę też na film wideo i proszę o kontakt w tej sprawie posiadacza takiego materiału.
W dziale książek Alex omawia osiem interesujących pozycji, a więc póki dolar względnie tani pośpieszmy do AMAZON na zakupy. Szczególnie polecam książkę Erica Fonera RECONSTRUCTION, gdyż jest to tematyka na ogół mało znana. Osobiście dla mnie bardzo kusząca jest pozycja zawierająca zestaw map bitwy pod Gettysburgiem, na którą warto chyba przeznaczyć 35$ (koszt razem z przesyłką).
W Plecaku Konfederata zamieszczam rzecz nawiązującą do artykułu głównego, czyli do postaci pastora Joshuy Peterkina. Duchowny ten napisał wiersz poświęcony okrytemu ponurą sławą obozowi jeńców wojennych Andersonville. Jest to chyba pierwszy i jedyny poemat poświęcony wielkiemu więzieniu w którym zginęło tysiące jeńców federalnych. Peterkin usiłuje zrzucić winę za taki stan rzeczy na rząd Unii i w pewnym stopniu to mu się udaje. Zresztą oceńcie sami- zapraszam do lektury.

REDAKTORSPIS TREŚCI

Artykuły

ŚMIERĆ GENERAŁA J.E.B. STUARTA- Zbig Kurzawa-Penkalski;

Nowe książki i czasopisma-recenzje

Wydawnictwa o wojnie secesyjnej- cz.XI- Alex Królikowski

Ciekawostki i osobliwości, czyli

Z Plecaka Konfederata-wyd. XI- Zbig Kurzawa

 

 

 

 

[Histmag]

 

 

WSZYSTKIE NUMERY SECESJIRedaguje: Zbig Kurzawa-Penkalski (Starogard Gdański), mail: zbigkurzawa@wp.pl
Stała współpraca:Aleksander Królikowski
Rozpoczęto wydawanie w styczniu 2004 r.
Aktualizacja i zamknięcie tego numeru - 30września 2008 r.
Copyright Zbig Kurzawa-Penkalski - all rights reserved.
Copyright dla artykułów Aleksandra Królikowskiego-przedruk za zgodą autora-mail to: al.krolikowski@wp.pl
Opracowanie graficzne-Zbig Kurzawa-Penkalski
Komercyjne wykorzystanie zdjęć i materiałów za zgodą Redakcji serwisu.
Vol.5/2/2008