[Rozmiar: 176672 bajtów]
Delhi
Jaipur
Pushkar
Agra
Khajuraho
Varanasi

Intelektualną podróż po Indiach koniecznie trzeba zacząć od pewnego kanonu lektur. Wymienione niżej pozycje wybrałem ze swoich zbiorów i mogę je śmiało polecić.

LITERATURA

1/ "Pawi Tron", podtytuł:"Dramat Indii Wielkich Mogołów"- Waldemar Hansen, wyd. PIW, Warszawa 1980.
2/ "Mozaika Indyjska"- Tomasz Mazur, wyd. Kurpisz, Poznań 2006, 744 str.
3/ "Historia Indii"- Jan Kieniewicz, wyd. Zakład Narod. im. Ossolińskich, wyd.III r. 2003.
4/"Ćakra, czyli kołowa historia Indii"- Krzysztof Mroziewicz, wyd. Branta, 2006 r.
5/ "Pradzieje i legendy Indii"- Eugeniusz Słuszkiewicz, wyd. DIALOG, Warszawa 2001.
6/ "Filozofia indyjska"- Radhakrishnan Sarvepalli, wyd. PAX 1960.
7/ "Rozmowy z samym sobą"- Jiddu Krishnamurti, wyd. REBIS, Poznań 2003.

"Pawi tron" został po raz pierwszy wydany w roku 1972 i od tego czasu jest bestsellerem tłumaczonym na wiele języków. Aczkolwiek dynastia Wielkich Mogołów to tylko ułamek czasu w długiej historii Indii (ok. 200 lat), jednak ich panowanie odbiło się widocznym do dziś piętnem w kulturze, sztuce i architekturze tego kraju. Zwiedzając czerwone forty Dehli i Agry czy też cud świata Taj Mahal mamy świadomość, że stworzyła je właśnie ta muzułmańska dynastia posługująca się językami tureckim i perskim. Książkę czyta się jak sensacyjną powieść z życia orientalnego dworu.
"Mozaika indyjska" to książka zupełnie nietypowa, gdyż łączy w sobie elementy albumu fotograficznego, dziennika podróży, wykładu religii i filozofii hinduskiej oraz obrazu cywilizacji zachodniej z punktu widzenia Hindusa studiującego w Oxfordzie. Lektura tej pozycji to najszybszy klucz do zrozumienia ducha Indii.
"Historia Indii" to typowy podręcznik akademicki, sięgam do niego w celu poznania bliżej konkretnego okresu historycznego. Zupełnie inny charakter ma kołowa historia Indii byłego ambasadora w tym kraju Krzysztofa Mroziewicza. Ten znakomity dziennikarz dobrze poznał ten kraj i opisał jego historię na miarę swego talentu. Czyta się dobrze, sporo ilustracji w sepii, ale też i trochę błędnych informacji W książce tej znajdziemy także szesnaście pierwszych rozdziałów "Mahabharaty".
Poz. 5 wykazu to najpełniejsza analiza najstarszych ksiąg i eposów hinduskich. Czyli mitologia, filozofia i religia w bardzo kompetentnym opracowaniu profesora Słuszkiewicza. Źródło informacji dla wszystkich, których specjalnie interesują pierwsze dwa tysiąclecia dziejów Indii.
Dwutomowa "Filozofia indyjska" to dzieło, które studiowałem w młodości, lektura trudna i wymagająca przygotowania. Nakład książki dawno wyczerpany, ale można ją nabyć w antykwariatach w sieci.
Ostatnia książka to bardzo przystępnie podany wykład filozofa indyjskiego, znanego na Zachodzie mędrca. Znajdziemy tam główne myśli Mistrza, który wychodząc od opisów przyrody przechodzi do człowieka i jego problemów.
Przed wyjazdem do Indii (lub w ostateczności po powrocie) trzeba koniecznie przeczytać "Pawi tron" oraz "Mozaikę indyjską"-będą bardzo pomocne w zrozumieniu historii, tradycji i religii tej bardzo starej cywilizacji. Pozostałe książki są raczej dla koneserów. Dla nich to polecam tytuły które sam zamierzam przeczytać w najbliższej przyszłości.
Są to następujące pozycje: Octavio Paz "Podpatrywanie Indii", Paul Roberts "Imperium duszy", Huston Smith "Religie świata" oraz "The Soul of India" Amaury de Riencourta. Ten francuski historyk i dyplomata, znawca Indii, Chin ("The Soul of China") i Tybetu ("Lost World - Tibet" ), napisał także autobiografię "A Child of the Century", której pierwsze wydanie ukazało się w roku 1996, a obecnie można ją nabyć w AMAZON.
Kopalnią wiedzy o Indiach jest też strona internetowa naszej niezapomnianej przewodniczki po Indiach Południowych Danuty. Jej zawartość odpowiada 400 stronom druku, czyli jest to jakby obszerna książka oparta na osobistych doświadczeniach autorki.


Proszę przeczytać przed przeglądaniem zdjęć!

Poszczególne galerie otwierają się w osobnych oknach po naciśnięciu na nazwę miasta z lewej strony i tam należy je przeglądać korzystając z przycisków nawigacyjnych. Albo wystarczy klikać na duże zdjęcia w galerii w celu chronologicznego otwierania kolejnych. Fotografie widoczne w prawej części strony nie są łączami! Szata graficzna każdej galerii zmienia się w zależności od regionu. W Pink City, czyli w "różowym" Dżajpurze jest istotnie różowa, w Agrze-Taj Mahal przybiera kolor intensywnej zieleni, koloru islamu, stosownie do powagi tego wspaniałego mauzoleum, a w świętym mieście Benares (Varanasi) pojawi się trochę koloru czarnego z uwagi na płonące tam dzień i noc stosy pogrzebowe, ale dominuje kolor biały, oznaka żałoby u hinduistów.
Khajuraho to zespół starożytnych świątyń znanych ze scen z Kamasutry-nastrój beztroskiej zabawy z muzykantami i tancerkami oddaje odpowiednio dobrana plansza. Ogółem wszystkie galerie zawierają 185 zdjęć, czyli 9% wykonanych na miejscu w rozdzielczości 3264x2448. Dla potrzeb sieci zostały one zmniejszone do 25% faktycznej wielkości.
Stronę należy oglądać w rozdzielczości nie mniejszej niż 1280x1024 oraz w IE wersja 6.0 lub wyższa z włączoną obsługą zawartości aktywnej (tzw. formanty ActiveX). Jeśli w przeglądarce jest włączona blokada wyskakujących okienek (pop up windows) trzeba ponownie kliknąć na nazwę miasta po lewej stronie z wciśniętym klawiszem CTRL.
Zapraszam także na stronę z filmami z Indii z obu wypraw, czyli z października 2006 i lutego 2008.


[poprzednia][główna][następna]

Jest już gotowa galeria zdjęć z Indii południowych licząca 383 fotografie z pięciu stanów. Tym samym zamyka się z wolna mój krąg podróży po tym subkontynencie. Aby ogladac galerię kliknij NEXT.

Zapraszam na stronę o NEPALU-wystarczy kliknąć BACK

waterbar

mail to: zbigkurzawa@wp.pl
Write in English
Пиши по русски
Prace nad tą stroną rozpoczęto w dniu 28 grudnia 2006 r.
Zakończono w dniu 05 stycznia 2007 r. Aktualizacja 16.11.2008 r.

ICQ #11898067
SKYPE: zbigstar
Copyrights for Zbigniew Penkalski - all rights reserved.
Komercyjne wykorzystanie zdjęć i materiałów za zgodą właściciela serwisu.

LINKI

Indie Południowe
Filmy z Indii
Mapy Indii
FOTOLOG
Strona Główna