INDIE POŁUDNIOWE

Feb. 2008


TAMIL NADU

KERALA-GOA

KARNATAKA

MAHARASHTRA

KERALA BACKWATERS

FILMY INDIE 2008
 

Krótkie opisy galerii

Galeria Indii Południowych zawiera tym razem wyłącznie moje fotografie wykonane w czasie tej wyprawy. Ponieważ korzystałem także z kamery video pewne tematy musiały mi umknąć, stąd też konieczność pokazania fragmentów filmów w tej galerii. Łącznie wykonałem ponad 1 500 fotografii, a w wyniku selekcji w galerii znalazło się ich 383, czyli 25%. Ich wielkość została zredukowana do 25% rozmiaru oryginałów bez utraty jakości.
Indie Południowe są tak piękną krainą, że selekcja fotografii była trudnym zadaniem, a każda ich ilość wydawała mi się zbyt mała. Ostatecznie skomponowałem pokaz slajdów i te same fotki zamieszczam w sieci oczywiście bez muzyki i efektów specjalnych.
W porównaniu z północną częścią subkontynentu indyjskiego krajobraz jest tutaj bardziej urozmaicony, a niezliczone gaje palmowe, plantacje herbaty i uprawy wszelkiego rodzaju egzotycznych przypraw są typowe tylko dla tego regionu oraz dla pobliskiego Cejlonu. Kraina ta dosłownie pachnie olejkiem eukaliptusowym, wanilią, gałką muszkatołową i mleczkiem kokosowym, a wody Oceanu Indyjskiego dostarczają setek gatunków ryb, krewetek, langust i innych morskich przysmaków.
Spotkać tu można zabytki podobne do tych w innych częściach Indii, ale też zupełnie odmienne, jak np. niesamowite groty Adżanty. Znacznie mniejsze są tu wpływy islamu, zachowała się starożytna kultura indyjska, gdyż najeźdźcom z północy nie zawsze udawało się dotrzeć tak daleko.

I. TAMIL NADU -galeria zawiera 99 zdjęć z tego największego stanu południa Indii. Przede wszystkim wspaniałe budowle sakralne Złotego Miasta Kanczipuramu oraz Mahabalipuramu. Pokazuję znane w świecie niezwykłe miasto Auroville w pobliżu Pondicherry, dalej rejs po malowniczym jeziorze Periyar oraz miasto-świątynia Srirangam. Po kilku dniach w stanie Kerala ponowny wjazd do Tamil Nadu, tym razem w góry do Ooty i na przełęcz Doddabettę położoną na wysokości 2 623 m. Jedyne miejsce, gdzie można się ochłodzić po nizinnych upałach. Odpoczywali tutaj oficerowie i urzędnicy kolonialni.

II. KERALA-GOA - łączona galeria z tych dwóch stanów zawiera 92 zdjęcia. Rozległe, oceaniczne plaże Goa i całodobowy rejs po rozlewiskach Kerali to wspaniałe połączenie wodnych pejzaży z wszechobecnymi gajami palmowymi. Wczesna pobudka pozwoliła mi na sfilmowanie i sfotografowanie pracy rybaków powracających z połowu na Goa. Dla wodniaków, do których także się zaliczam, były to najpiękniejsze chwile tej wyprawy.

III. KARNATAKA - stan Karnataka powstał w r. 1956 z dawnego stanu Majsur, a nazwę zmienił dopiero w r. 1973. Zamieszkuje tutaj 53 miliony osób. Stan jest zamożny, niewiele to widać biedy tak typowej dla innych obszarów. Używa się tutaj języka kannada, który ma bogatą tradycję literacką, jak choćby tekst z IX wieku KAWIRADŻAMARGA.
Pod względem świątyń i zabytków to także stan bardzo bogaty, a szerokie plaże Morza Arabskiego są prawie puste w przeciwieństwie do zatłoczonego Goa. W galerii zamieszczam sporo fotografii imponującego pałacu maharadży Majsuru (Mysore Palace), a także innego pałacu zamienionego na luksusowy hotel. Znaczna część galerii to także zdjęcia wielkiego posągu dżinnijskiego świętego Gomateśwary w Srawanabelagoli, widoki z wysokiego wzgórzana którym stoi posąg oraz tajemnicze obrzędy dżinnistów.

IV. MAHARASHTRA - stolicą tego stanu jest Bombaj, poza tym odwiedziłem Aurangabad, a do następnej wizyty musiałem przełożyć zwiedzanie Puny, Kolhapuru, Nagpuru i Nasik. Galeria zawiera sporo zdjęć posępnej twierdzy z XII wieku Daulatabad. Siedem kręgów obwarowań dobudowano tutaj w XV i XVI wieku.
Skalne świątynie Ellory i Adżanty to coś zupełnie wyjątkowego, aczkolwiek fotografowanie ich wnętrz nie dość że trudne z braku światła, to na dodatek zabronione. Trzeba było nabyć pięknie wydany album, aby poznać unikalne malowidła i bardziej szczegółową historię tych miejsc.

V. KERALA BACKWATERS - nie sygnalizuje galerii, ten stan nie miał po prostu swego zdjęcia na stronie początkowej z uwagi na wspólną galerie z Goa.

VI. FLMY INDIE 2008 - pierwsze filmy zacząłem zamieszczać w październiku 2008 r. Są one ulokowane w całości w serwisie YouTube, a na odpowiedniej stronie można odszukać odnośniki do tych fragmentów, które uznałem za najbardziej interesujące. Docelowo znajdzie się tam 8 fragmentów filmów z Indii Płd., ale także za podanym odnośnikiem można będzie zlokalizować filmy z Indii Płn., Nepalu i inne.

W celu przejścia do konkretnej galerii trzeba kliknąć na odnośniki(zdjęcia) w górze strony. Powrót do strony głównej to poniższy przycisk HOME. Przycisk NEXT przenosi na stronę Indie z r. 2006, a BACK na stronę PERU-BOLIWIA.

[PERU][GŁÓWNA][INDIE_2006]


Rozpoczęto: 14 marca 2008 r.
Zakończono: Oct. 31, 2008.
Aktualizacja: Nov.06, 2008