[Rozmiar: ]
[Rozmiar: 355329 bajtów]
[Rozmiar: 7161 bajtów]

[Galeria I][Galeria II]

Dzieje tej krainy nie są najlepiej poznane przez badaczy, a więc nie mamy do wyboru tak wielkiej ilości prac, jak w przypadku Indii. Historię Nepalu można po prostu poznać w pigułce czytając liczne opracowania w Internecie. To jednak tylko ściągi. Lepiej poznać opracowania bardziej szczegółowe lub książki traktujące o historii tego kraju. Osobiście polecam niżej wymienione pozycje.

LITERATURA

1/ "Współczesna historia Królestwa Nepalu", - Krzysztof Dębnicki, wyd. Dialog 2005
2/ "NEPAL-horror i sielanka"- Wojciech Giełżyński, wyd. Kurpisz, Poznań 2005.
3/ "Short Description of Gods, Goddesses and Ritual Objects of Buddhism and Hinduism in Nepal"- Jnan Bahadur Sakya, wyd. Handicraft Association of Nepal 2000 (han@wlink.com.np), wydanie IX.

Poz.1 to typowy podręcznik akademicki- książka traktująca o ostatnich 50 latach dziejów Królestwa Nepalu (1950-2000). Zaczyna się od obalenia autokratycznych rządów dziedzicznych premierów dynastii Ranów. Autor przedstawia oczywiście streszczenie dziejów Nepalu od XIV wieku do połowy XX wieku. Ale kończy na załamaniu się systemu pańczajatów w latach 1970-1990, a o późniejszych dramatycznych wydarzeniach tylko nadmienia w zakończeniu.
Bestsellerem jest natomiast książka wybitnego reportera Wojciecha Giełżyńskiego. Podobnie jak "Mozaika Indyjska" łączy w sobie elementy albumu fotograficznego z dogłębną znajomością historii, kultury i religii Nepalu. "Tam kulturą jest religia" głosi tytuł rozdziału VI i autor potrafi tą tezę przekonywająco udowodnić. Na 13 pozycji wykorzystanej literatury autor podaje 3 własne książki wydane w latach 1969, 1979 i 1980 .I to są jedyne pozycje w języku polskim.
Doskonałym przewodnikiem po skomplikowanej strukturze bogów i obyczajów nepalskich jest nabyta na miejscu książeczka z poz. 3. Przedstawia wizerunki i opisy licznego zastępu bóstw hinduizmu i buddyzmu w odmianach nepalskich. Panuje tam bowiem istny konglomerat wielu religii: hinduizmu (90%), kilku odmian buddyzmu (7-8%) oraz islamu i religii bon. Wszystko to tworzy specyficzną religię nepalską odmienną od innych, chociaż zapożyczoną od sąsiadów i dostosowaną do własnych potrzeb.

Chcąc pogłębić swoją wiedzę o Nepalu trzeba sięgnąć do zasobów Australijskiego Uniwersytetu Narodowego, który prowadzi Wirtualną Bibliotekę Studiów Azjatyckich. W jej ramach jest część nepalska, ale jak narazie wiele łączy jest tam nieaktualnych. W dziale PODRÓŻE można jednak znaleźć wiele przydatnych informacji dla turystów.
Przed wyjazdem do Nepalu trzeba koniecznie przeczytać książkę-album Wojciecha Giełżyńskiego -będzie bardzo pomocna w zrozumieniu historii, tradycji i religii tego przedproża Himalajów. Amatorzy wspinaczki czy trekkingu mają swoją odrębną i bardzo bogatą bibliotekę pełną opisów zdobywania najwyższych szczytów świata i wędrówek himalajskich. Na hasło "Nepal" największa księgarnia świata AMAZON pokazuje 23 012 pozycji. Większość z nich to właśnie tego rodzaju literatura, aczkolwiek znajdziemy tam także książki historyczne oraz bieżące tematy polityczne, jak rebelia maoistowska czy masakra w pałacu królewskim.


Proszę przeczytać przed przeglądaniem zdjęć!

Obie galerie otwierają się w tym samym oknie i tam należy je przeglądać korzystając z przycisków nawigacyjnych umieszczonych z lewej strony (strzałki). Można też klikać na kolejne duże zdjęcia w galerii w celu chronologicznego otwierania następnych.
Powrót do strony głównej z ostatniej strony miniatur lub z ostatniego dużego zdjęcia (HOME). Ogółem wszystkie galerie zawierają 150 zdjęć, czyli 20% wykonanych na miejscu w rozdzielczości 3264x2448. Dla potrzeb sieci zostały one zmniejszone do 25% faktycznej wielkości.
Stronę należy oglądać w rozdzielczości nie mniejszej niż 1280x1024 oraz w IE wersja 6.0 lub wyższa. Sprawdzono także w innych, najbardziej popularnych przeglądarkach.

[Rozmiar: 7161 bajtów]

[poprzednia][główna][następna]


mail to: zbigkurzawa@wp.pl
Write in English
Пиши по русски
Prace nad tą stroną rozpoczęto w dniu 23 grudnia 2006 r.
Zakończono w dniu 15 stycznia 2007 r.
Aktualizacja w dn. 02.12.07
SKYPE: zbigstar
Copyrights for Zbigniew Penkalski - all rights reserved.
Komercyjne wykorzystanie zdjęć i materiałów za zgodą właściciela serwisu.