LITERATURA
1/ "Współczesna historia Królestwa Nepalu", - Krzysztof Dębnicki, wyd. Dialog 2005
2/ "NEPAL-horror i sielanka"- Wojciech Giełżyński, wyd. Kurpisz,
Poznań 2005.
3/ "Short Description of Gods, Goddesses and Ritual Objects of Buddhism and Hinduism in Nepal"- Jnan Bahadur Sakya, wyd. Handicraft Association of Nepal 2000 (han@wlink.com.np), wydanie IX.
Poz.1 to typowy podręcznik akademicki- książka traktująca o ostatnich 50 latach dziejów Królestwa Nepalu (1950-2000). Zaczyna się od obalenia autokratycznych rządów dziedzicznych premierów dynastii Ranów. Autor przedstawia oczywiście streszczenie dziejów Nepalu od XIV wieku do połowy XX wieku. Ale kończy na załamaniu się systemu pańczajatów w latach 1970-1990, a o późniejszych dramatycznych wydarzeniach tylko nadmienia w zakończeniu.
Bestsellerem jest natomiast książka wybitnego reportera Wojciecha Giełżyńskiego. Podobnie jak "Mozaika Indyjska" łączy w sobie elementy albumu fotograficznego z dogłębną znajomością historii, kultury i religii Nepalu. "Tam kulturą jest religia" głosi tytuł rozdziału VI i autor potrafi tą tezę przekonywająco udowodnić. Na 13 pozycji wykorzystanej literatury autor podaje 3 własne książki wydane w latach 1969, 1979 i 1980 .I to są jedyne pozycje w języku polskim.
Doskonałym przewodnikiem po skomplikowanej strukturze bogów i obyczajów nepalskich jest nabyta na miejscu książeczka z poz. 3. Przedstawia wizerunki i opisy licznego zastępu bóstw hinduizmu i buddyzmu w odmianach nepalskich. Panuje tam bowiem istny konglomerat wielu religii: hinduizmu (90%), kilku odmian buddyzmu (7-8%) oraz islamu i religii bon. Wszystko to tworzy specyficzną religię nepalską odmienną od innych, chociaż zapożyczoną od sąsiadów i dostosowaną do własnych potrzeb.
Obie galerie otwierają się w
tym samym oknie i tam należy je przeglądać korzystając z
przycisków nawigacyjnych umieszczonych z lewej strony (strzałki). Można też klikać na kolejne duże
zdjęcia w galerii w celu chronologicznego otwierania następnych.
Powrót do strony głównej z ostatniej strony miniatur lub z ostatniego dużego zdjęcia (HOME).
Ogółem
wszystkie galerie zawierają 150 zdjęć, czyli 20% wykonanych na miejscu w
rozdzielczości 3264x2448. Dla potrzeb sieci zostały one zmniejszone do
25% faktycznej wielkości.
Stronę należy oglądać w rozdzielczości nie mniejszej niż 1280x1024 oraz
w IE wersja 6.0 lub wyższa. Sprawdzono także w innych, najbardziej popularnych przeglądarkach.
mail to: zbigkurzawa@wp.pl