CAPRI-WYSPA TYBERIUSZA

Flaga Włoch

Historia po raz pierwszy odnotowala istnienie tej wyspy za sprawą cesarza Tyberiusza. Najpierw pokochał on inną wyspę-Rodos, gdzie mieszkał jako prywatny człowiek od 6 r. p.n.e. do 2 r. n.e. Jako cesarz przez pierwsze dwa lata nie ruszał się z Rzymu, a i potem nie wyjeżdżał na prowincję. Dopiero po stracie obu synów wyruszył w podróż i dotarł w r. 26 na Kapreę, jak wówczas zwano Capri. Jak pisze Gajus Swetoniusz Trankwillus: "wyspę tą szczególnie sobie upodobał, ponieważ była dostępna tylko od jednej strony, i to na krótkim odcinku, za wszystkich innych stron otoczona stromymi skałami olbrzymiej wysokości i morzem głębokim".
Zmarł w r. 37, ale wcześniej "zniesławił się jeszcze bardziej rozpustnymi i obrzydliwymi czynami, których nie godzi się nawet opowiadać lub słuchać"-pisze Swetoniusz podając liczne przykłady owych czynów rozpustnych, których to się na Capri dopuszczał.
Kiedy ku radości ludu zszedł z tego świata w 78 roku życia i 23 panowania opowiadano, że otruł go Gajus lub też, że zaduszono go poduszkami w czasie chwilowego omdlenia. Lud rzymski w upojeniu krzyczał: "Tyberiusza do Tybru", a na Capri runęła powalona trzęsieniem ziemi latarnia morska.
Dziś jeszcze przewodnicy pokazują różne groty(gdzie odbywały się orgie i bachanalia) czy skały (z których kazał strącać swych wrogów) tego okrutnego i rozpustnego cesarza, a jego czarna legenda wciąż jest żywa.
Historia tej wyspy sięga czasów Fenicjan, można dziś oglądać ruiny willi Tyberiusza (Villa Iovis), także inne, późniejsze zabytki. W ciągu 11 lat cesarz zbudował 12 rezydencji, każda nosiła boską nazwę, a największa naturalnie imię Jowisza.


Kilka zdjęc tej wyspy- należy je oglądać najeżdżając myszką na kolejne napisy. Nie działają one jako łącza.
Just move your mouse over any of the following links and you'll see a photo.


Capri_port CAPRI 1

CAPRI2

CAPRI 3

CAPRI 4

CAPRI 5

CAPRI 6

CAPRI 7

CAPRI 8

CAPRI 9

CAPRI 10

Uwaga: Strona GENEALOGIA pod nowym adresem-kliknij na łącze.
Zobacz także impresje rzymskie-ROMA
i POMPEJE. oraz najnowsze połączenie dynamicznych skryptów na jednej stronie, czyli: Kapadocja, Troja, Efez, Pergamon

Zobacz także inne moje galerie z Włoch

Florencja
Novara-Mediolan-Bergamo
Wenecja
Rzym-Watykan-Castel Gandolfo-Monte Cassino

Powrót


Zbig Kurzawa, mail: zbigkurzawa@wp.pl
Strona jest częścią projektu "Impresje włoskie" rozpoczętego 14 września 2004 r.
Ostatnia aktualizacjaOct. 15, 2008
Komercyjne wykorzystanie zdjęć i materiałów za zgodą właściciela serwisu.