Rozmiar: 112343 bajtów

Motto:"Historia nie będzie historią dopóki to nie będzie Prawda"-Abraham Lincoln

                                               

SECESJA N&S

Nr 6/07/2004

Sieciowa gazeta poświęcona amerykańskiej wojnie secesyjnej 1861-1865

 

                                      

Od Redakcji

Po przerwie wakacyjnej wracamy do tematyki wojny domowej i znowu dominować będzie spojrzenie na jej bieg poprzez głównych protagonistów. Nie tylko generałów, ale także inne postacie. Artykuł Aleksandra Królikowskiego przybliży nam mroczną postać Williama C. Quantrill'a -partyzanta konfederatów czy zwykłego bandyty? Z jednoznacznymi ocenami trzeba być ostrożnym i mierzyć czyny w zależności od czasu trwania wojny. Bowiem im dłużej toczyła się ona, tym okrutniejsze przybierała oblicze. Początkowo schwytani jeńcy z obu stron byli po prostu wypuszczani na zasadzie parolu. W drugiej fazie wojny jeńców trzymano w obozach lub więzieniach i prowadzono ich wymianę. W ostatnich miesiącach wojny jeńców często mordowano, zabijano nawet nieuzbrojonych urlopowanych żołnierzy, woźniców i obsługę tyłów.
W okrucieństwach prześcigały się zwłaszcza jednostki nieregularne, partyzanckie, a pogranicze Missouri i Kansas było obszarem szczególnie zaciętych walk tych jednostek.
Albert Sidney Johnston był wybitnym generałem Południa-ranny w nogę w bitwie pod Shiloh zaniedbał opatrunku i wykrwawił się na śmierć. Czy, gdyby żył i dowodził nadal, losy wojny potoczyłyby się inaczej? Z pewnością nie, ale sądzę że warto przybliżyć naszym Czytelnikom tą postać. Niestety nasz amerykański autor nie dosłał narazie obiecanego artykułu, zatem zamieścimy go w roku 2005.
Znana badaczka dziejów wojny domowej Anne Colucci specjalnie dla naszego magazynu przygotowała cykl biogramów znanych kobiet, które odegrały znaczącą rolę w tej wojnie. W tym numerze zamieścimy pierwsze dwa życiorysy, a w następnym pozostałe. Pierwsza wystąpi Rose O'Neal Greenhow, fanatyczka sprawy Południa i jeden z pierwszych szpiegów Konfederacji działająca w Waszyngtonie w r. 1861. Temat ten nie był całkowicie przez nas pomijany. W dziale BIOGRAFIE zamieściłem krótkie notatki o Mary Ann Bickerdyke, pionierce nowoczesnej opieki nad rannymi oraz o szpiegu Unii Sarze E. Edmonds. W części drugiej poznamy Mary Edwards Walker -pierwszego lekarza-chirurga wojskowego i jedyną kobietę odznaczoną Medal of Honor. Gorące podziękowania dla Anne od Redakcji za cały cykl o kobietach w czasie wojny secesyjnej!


SPIS TREŚCI

Artykuły

William Clarke Quantrill i wojna na zachodnim pograniczu-Aleksander Królikowski-

Nowe książki i czasopisma-recenzje

Wydawnictwa o wojnie secesyjnej- książki i encyklopedie (wojskowy wymiar sprawiedliwości)- Zbig Kurzawa

Miscellanea

Kobiety w Amerykańskiej Wojnie Domowej
cz.I-Historia pierwszego szpiega Konfederacji Rose O'Neal Greenhow
cz.II-Mary Edwards Walker
- autor:Anne Colucci

 

 

 

 

WSZYSTKIE NUMERY SECESJI

Redaguje: Zbig Kurzawa (Starogard Gdański), mail: zbigkurzawa@wp.pl
Rozpoczęto wydawanie w styczniu 2004 r.
Aktualizacja 30 listopada 2004r.
Copyright Zbig Kurzawa - all rights reserved.
Copyright dla artykułów Aleksandra Królikowskiego-przedruk za zgodą autora-mail to:alex079@poczta.onet.pl
Copyright for Anne Colucci
Opracowanie graficzne-Zbig Kurzawa
Komercyjne wykorzystanie zdjęć i materiałów za zgodą Redakcji serwisu.
Vol.1/6/2004