Rozmiar: 112343 bajtów

Motto:"Historia nie będzie historią dopóki to nie będzie Prawda"-Abraham Lincoln

                                               

SECESJA N&S

Nr 5/06/2005

 

                                      

Od Redakcji

Ostatni tegoroczny numer naszej gazetki będzie kontynuował rozpoczęte cykle i stałe działy za wyjątkiem serii artykułów o kobietach w wojnie secesyjnej autorstwa Ann Colucci, która po osobistych przeżyciach nazywa się obecnie Ann Lowery i nadal pracuje w Henderson Memorial Public Library w mieście Jefferson, Ohio. Mamy nadzieję, że otrzymamy od niej jeszcze dwa zaległe artykuły z tego cyklu.
Tematem dnia jest oczywiście śmierć w czerwcu tego roku jednego z najwybitniejszych piewców wojny secesyjnej, znanego autora historii tej wojny Shelby Foote'a (1916-2005). W czasie II wojny był kapitanem artylerii i oczekiwał w Anglii na D-Day w czerwcu 1944 roku. Zamiast chwały na polu bitwy spotkał go jednak niezasłużenie sąd wojenny i wydalenie z armii. Po powrocie do Stanów zaciągnął się do korpusu marines, ale na front już nie zdążył.
Jego dzieło życia, niezapomniana trylogia"The Civil War: A Narrative" powstała w latach 1955-74 na zamówienie wydawnictwa Random House. Pierwszy i drugi tom były publikowane w odstępach pięcioletnich, ale na ostatnią część trylogii Foote potrzebował lat dziesięciu. Miała to być krótka, popularna historia wojny domowej, a powstał epos czytany i podziwiany przez kolejne pokolenia czytelników.
Foote pisał swoje opus magnum bardziej z punktu widzenia Południa, ale obiektywnie i szacunkiem dla faktów. Przez wiele lat był jednak zapomniany przez swych rodaków. Wyszedł z cienia dopiero w roku 1990 za sprawą dokumentalnego cyklu telewizyjnego Kena Burnsa o wojnie secesyjnej. Wznowiono jego trylogię, a Amerykę ogarnęła wielka fala zainteresowania historią tej wojny, która trwa do chwili obecnej. Dzieło Burnsa, 11 godzinny film"The Civil War", można dziś nabyć na płytach DVD w cenie od 75 dolarów.
W dziale wydawnictw książkowych Alex Królikowski omawia najlepsze pozycje wydawnicze z własnej biblioteki przedstawiające bitwy pod Murfreesboro, Chickamauga, Chattanooga, Atlanta, Franklin oraz Nashville. To już czwarta część przeglądu literatury tego autora.
Saga o generałach noszących nazwisko Farnsworth powoli dociera do pola- matki wszystkich bitew tej wojny, Gettysburga. Bitwa ta będzie ostatecznym zamknięciem biografii gen. Elona Farnswortha, bowiem tam właśnie polegnie on w beznadziejnej i niepotrzebnej szarży. Powrócę później do lat jego wczesnej młodości, ale to zadanie niezwykle trudne z uwagi na brak materiałów źródłowych. W odcinkach publikowanych w tym numerze opisuję na podstawie wielu źródeł działania kawalerii federalnej i konfederackiej do ostatnich godzin przed tą wielką bitwą, w której kawaleria odegrała ważną rolę. Jej użyteczność sprawdzi się jeszcze bardziej w pościgu za wycofującym się do Wirginii gen. Lee mimo, że głównodowodzący wojsk Unii gen. Meade prowadził go opieszale i bez specjalnego entuzjazmu. Wiedział, że i tak już ma trwałe miejsce w historii, jako zwyciężca z pod Gettysburga.
Zachęcam także do lektury ciekawostek zebranych w "Plecaku Konfederata".

REDAKTORSPIS TREŚCI

Artykuły

DWÓCH GENERAŁÓW-Elon John Farnsworth i John Franklin Farnsworth- autor: Zbig Kurzawa-Penkalski

część IX- Długa Droga Kawalerii do Gettysburga

część X- Długa Droga Kawalerii do Gettysburga- c.d.

Nowe książki i czasopisma-recenzje

Wydawnictwa o wojnie secesyjnej- cz.IV- Alex Królikowski

Ciekawostki i osobliwości, czyli

Z Plecaka Konfederata-wyd. V

 

 

 

 

WSZYSTKIE NUMERY SECESJI

Redaguje: Zbig Kurzawa-Penkalski (Starogard Gdański), mail: zbigkurzawa@wp.pl
Rozpoczęto wydawanie w styczniu 2004 r.
Aktualizacja i zamknięcie numeru - 31 grudnia 2005r.
Copyright Zbig Kurzawa-Penkalski - all rights reserved.
Copyright dla artykułów Aleksandra Królikowskiego-przedruk za zgodą autora-mail to: al.krolikowski@wp.pl
Opracowanie graficzne-Zbig Kurzawa-Penkalski
Komercyjne wykorzystanie zdjęć i materiałów za zgodą Redakcji serwisu.
Vol.2/5/2005