Rozmiar: 112343 bajtów

Motto:"Historia nie będzie historią dopóki to nie będzie Prawda"-Abraham Lincoln

                                               

SECESJA N&S

Nr 5/06/2004

Sieciowa gazeta poświęcona amerykańskiej wojnie secesyjnej 1861-1865

 

                                      

Od Redakcji

Udział Polaków w wojnie secesyjnej to wciąż wiele białych plam w historii tych bratobójczych zmagań. Oto np. pułkownik Artur Grabowski (1831-1930)), syn hrabiego Ferdynanda Grabowskiego, który ukończył Akademię Wojskową w Petersburgu oraz Cesarski Instytut Rolnictwa. Nie miał wielkiej ochoty umierać za cara i dlatego wyemigrował do USA w wieku 20 lat. Został wykładowcą w Roanoke College oraz w Pennsylvania Military College. Po wybuchu wojny zaciągnął się jako ochotnik w stopniu szeregowca do 1-szego Pułku Płd. Karoliny i brał udział w pierwszym starciu-bombardowaniu fortu Sumter. Szybko awansował do stopnia pułkownika, a w końcowej fazie wojny pracował w sztabie gen. Lee jako kwatermistrz. Mimo, że żył blisko 100 lat nadal niewiele wiemy o jego życiu. Fortu Sumter bronił inny Polak- John Wisniewski, artylerzysta, który karierę wojskową zakończył w stopniu kapitana. Dwóch Polaków po przeciwnych stronach w pierwszym starciu krwawej wojny domowej-to doskonały temat na artykuł, ale skąpy materiał źródłowy sprawia, że być może powstanie on za kilka miesięcy.
Inni dwaj Polacy w walce o Fort Donelson-kapitan Peter Stankiewicz z Teksasu po stronie obrońców i kapitan Wilhelm Kossak po stronie Unii.Także czekają na badacza, który zainteresuje się ich losami.
Temat bitwy pod Gettysburgiem jeszcze nie gościł na naszych łamach. To wielkie wyzwanie dla każdego autora i dlatego zajmować się będziemy tylko pewnymi fragmentami tej bitwy. W tym numerze trochę statystyki, która uwidacznia nam ogrom strat ponoszonych tak przez atakujących Konfederatów, jak i przez broniące swych dogodnych pozycji siły federalne.
Inna wielka bitwa-pod Chancellorsville- z tym tematem zmierzył się historyk-specjalista od tematyki wojny secesyjnej- Jan Szkudliński. Mam nadzieję częściej gościć tego autora na naszych łamach. Zbyt mało mamy tak wnikliwych znawców tej tematyki, a w dodatku obdarzonych talentem zwięzłego przedstawienia najciekawszych wydarzeń.
Jak w każdej armii, tak i w czasie tej wojny działały sądy polowe wydając wiele wyroków śmierci, wydalenia ze służby czy więzienia. Emerytowany lekarz Thomas P.Lowry i jego żona Beverly Lowry zgromadzili ogromną bazę danych liczącą 90 tys. spraw toczonych przed sądami polowymi.
Z kolei Ella Lonn, profesor historii i znana badaczka dziejów wojny secesyjnej wydała w roku 1928 pionierska pracę pt. "Dezercje w czasie wojny domowej". Autorka zajęła się dezercjami po obu stronach konfliktu szczegółowo analizując przyczyny i skutki tego zjawiska. Reprint tej książki można nabyć w Amazon za 12$.
W tym numerze podamy przykłady najbardziej typowych spraw rozstrzyganych przez sądy polowe oraz krótki zarys historyczny kształtowania się źródeł amerykańskiego prawa wojskowego.


SPIS TREŚCI

Artykuły

1/ Dowodzenie gen. Lee w bitwie pod Chansellorsville-Jan Szkudliński
2/Atak Longstreeta drugiego dnia bitwy pod Gettysburgiem w statystyce-Aleksander Królikowski

Nowe książki i czasopisma-recenzje

Wydawnictwa o wojnie secesyjnej- książki i encyklopedie- Zbig Kurzawa

Miscellanea

Sądy polowe w czasie wojny secesyjnej-Zbig Kurzawa

 

 

 

 

WSZYSTKIE NUMERY SECESJI

Redaguje: Zbig Kurzawa (Starogard Gdański), mail: zbigkurzawa@wp.pl
Rozpoczęto wydawanie w styczniu 2004 r.
Aktualizacja 30 września 2004r.
Copyright Zbig Kurzawa - all rights reserved.
Copyright dla artykułów Jana Szkudlińskiego-przedruk za zgodą autora-mail to:rhetor@go2.pl
Copyright dla artykułów Aleksandra Królikowskiego-przedruk za zgodą autora-mail to:alex079@poczta.onet.pl
Opracowanie graficzne-Zbig Kurzawa
Komercyjne wykorzystanie zdjęć i materiałów za zgodą Redakcji serwisu.
Vol.1/5/2004