Rozmiar: 112343 bajtów

Motto:"Historia nie będzie historią dopóki to nie będzie Prawda"-Abraham Lincoln

                                               

SECESJA N&S

Nr 4/05/2005

Sieciowa gazeta poświęcona amerykańskiej wojnie secesyjnej 1861-1865

 

                                      

Od Redakcji

Czwarty tegoroczny numer naszej gazetki będzie nadal zdominowany przez tematykę bitwy pod Gettysburgiem. Mimo ogromnej liczby publikacji na ten temat w dalszym ciągu są tam liczne pola do samodzielnych badań, a nawet odkryć. Przykładem niech będzie ostatnia dyskusja o domniemanym samobójstwie generała Elona Johna Farnswortha na w czasie jego beznadziejnej szarży w ostatnim dniu bitwy.* Samodzielny badacz musi jednak sięgać do materiałów źródłowych, a nie jedynie do opracowań innych historyków. A więc przede wszystkim monumentalne Official Records, 70 tomów w 128 częściach opublikowanych po raz pierwszy w roku 1887 oraz 100-tomowy suplement (Supplement to the Official Records of the Union and Confederate Armies) opublikowany w latach 1995-2000. Tematyka Gettysburga znajduje się w trzech częściach tomu 27 oraz w dwóch częściach tomu 51. Natomiast w suplemencie danych o bitwie musimy szukać w tomie 5. Na drugim miejscu stawiam bezpośrednie relacje dowódców takich jak: James Longstreet, Henry J. Hunt, Evander M. Law, Joseph B. Kershaw i John D. Imboden zamieszczone w III tomie " Battles and Leaders of the Civil War"(pierwsza publikacja w latach 1884-88, reprint w 1956). Ogromną ilość listów-relacji uczestników walk oraz innych dokumentów zebrał John Badger Bachelder w latach od 1863 do swej śmierci w roku 1892. Był on członkiem Gettysburg Battlefield Memorial Association i pierwszym, nieoficjalnym historykiem bitwy. Znaczna część tego bezcennego materiału została opracowana i wydana przez Davida i Audrey Ladd w trzech tomach pt. "The Bachelder Papers: Gettysburg in Their Own Words" (1994-1995). I dalsze prace źródłowe: "The Gettysburg Papers" (Ken Bandy, 1978), "Gettysburg Sources" (J.J. McLean, 1986-90) oraz "Fighting Them Over: How the Veterans Remebered Gettysburg in the Pages of the National Tribune" (Richard A. Sauers, 1998). Jest to kompilacja 143 artykułów z "National Tribune", tygodnika weteranów tej wielkiej bitwy. Znajdziemy tam także kompletną listę ponad 700 artykułów wydrukowanych w tej gazecie w latach 1877-1945.
Dla tych Czytelników, którzy nie prowadzą samodzielnych badań wystarczą książki polecane w poprzednim wydaniu SECESJI N&S przez Aleksandra Królikowskiego ze szczególnym uwzględnieniem najlepszej książki przedstawiającej całą panoramę tej bitwy. Jest to zaprezentowana w poprzednim przeglądzie nowości wydawniczych praca Edwina Coddingtona "The Gettysburg Campaign: A Study in Command" (1968, wielokrotnie wznawiana), do dziś uważana za najwybitniejsze i najbardziej kompetentne dzieło z tej tematyki.
Jako wielki miłośnik fotografii nie mogę pominąć bardzo ważnego opracowania z tej dziedziny. William A. Frassanito był pierwszym historykiem, który przejrzał i zweryfikował tysiące oryginalnych zdjęć pola bitwy w Gettysburgu. Warto mieć dwie jego książki z tej tematyki tj. "Gettysburg: A Journey in Time"(1975) oraz "Early Photography at Gettysburg"(1995).
Kontynuowana będzie moja podwójna biografia będąca jednocześnie historią działań 8. Pułku Ochotniczej Kawalerii z Illinois, a potem brygady kawalerii dowodzonej przez generała Johna Farnswortha oraz jego bratanka Elona. W tym numerze zamieszczam dwie kolejne części: VII i VIII.
W dziale ciekawostek tym razem wyłącznie Gettysburg. Ta mono-tematyka spowodowana jest pracą nad tym numerem naszego magazynu sieciowego w lipcu, a to zobowiązuje.

REDAKTOR* "Wiliam C. Oates and the Death of General Elon Farnsworth"-magazyn North&South, vol.8, nr 1/2005.

SPIS TREŚCI

Artykuły

DWÓCH GENERAŁÓW -Elon John Farnsworth i John Franklin Farnsworth - autor: Zbig Kurzawa-Penkalski

część VII - Fair Oaks-Bitwa Siedmiodniowa

część VIII - Powrót z Półwyspu i dalsze walki 8. Pułku Ochotniczej Kawalerii z Illinois

Nowe książki i czasopisma-recenzje

Wydawnictwa o wojnie secesyjnej- cz.III- Alex Królikowski

Ciekawostki i osobliwości, czyli

Z Plecaka Konfederata-wyd. IV

 

 

 

 

WSZYSTKIE NUMERY SECESJI

Redaguje: Zbig Kurzawa-Penkalski (Starogard Gdański), mail: zbigkurzawa@wp.pl
Rozpoczęto wydawanie w styczniu 2004 r.
Aktualizacja i zamknięcie numeru- 04 sierpnia 2005r.
Copyright Zbig Kurzawa-Penkalski - all rights reserved.
Copyright dla artykułów Aleksandra Królikowskiego-przedruk za zgodą autora-mail to: al.krolikowski@wp.pl
Opracowanie graficzne-Zbig Kurzawa-Penkalski
Komercyjne wykorzystanie zdjęć i materiałów za zgodą Redakcji serwisu.
Vol.2/4/2005