Rozmiar: 112343 bajtów

Motto:"Historia nie będzie historią dopóki to nie będzie Prawda"-Abraham Lincoln

                                               

SECESJA N&S

Nr 3/04/2005

Sieciowa gazeta poświęcona amerykańskiej wojnie secesyjnej 1861-1865

 

                                      

Od Redakcji

Trzeci numer naszego magazynu sieciowego zamknie pierwsze półrocze 2005 roku. Będzie kontynuowana podwójna biografia generałów Elona i Johna Farnsworthów, w której przedstawię panoramę działań kawalerii Unii w czasie wojny secesyjnej. W poprzednich dwóch odcinkach było historyczno-genealogiczne wprowadzenie do tematu. Obecne cztery części to już historia powstania amerykańskiej kawalerii od roku 1832, jej organizacja, taktyka i uzbrojenie.
Na przykładzie Ósmego Ochotniczego Pułku Kawalerii stanu Illinois prześledzimy szczegółowo ewolucję kawalerii federalnej, która poczynając od roku 1863 przestała w końcu przegrywać z kawalerią Południa i osiągnęła przewagę taktyczną, manewrową oraz uzbrojenie pozwalające na odnoszenie zwycięstw w najpoważniejszych starciach zbrojnych. Jednak 8. pułk z Illinois spisywał się dzielnie już w czasie kampanii Półwyspowej -jej początek i przebieg wydarzeń do 23 maja 1862 roku, został przedstawiony w części VI.
W dziale książek zostanie przedstawionych osiem najważniejszych publikacji dotyczących bitwy pod Gettysburgiem. Zgodnie z najnowszym wydaniem "The Gettysburg Campaign, June 3-August 1,1863:A Comprehensive, Selectively Annotated Bibliography"* Richarda Sauersa na ten temat napisano tylko w Stanach Zjednoczonych już ponad 5000 książek i opracowań oraz dziesiątki tysięcy artykułów. Ostatnie pięć lat przyniosło 70 książek z tej tylko tematyki w tym jednym kraju. Powód jest prosty- była to największa, najważniejsza pod względem strategicznym i najbardziej krwawa bitwa wojny secesyjnej. Liczba wszystkich ofiar sięgnęła 51 tysięcy, podczas gdy w drugiej wielkiej bitwie pod Chickamauga te ponure statystyki wykazały ponad 34 tysiące rannych, zabitych, zaginionych i wziętych do niewoli po obu stronach konfliktu. Nasz skromny przegląd pomoże zorientować się trochę w tym gąszczu publikacji.
Miłośnikom historii chciałbym polecić nowy miesięcznik od niedawna obecny na rynku "OBLICZA HISTORII". Nie znajdziemy tam artykułów o amerykańskiej wojnie domowej, ale jest wiele innych ciekawych materiałów oraz filmów z historii XX wieku. Pismo odkrywa nieznane epizody oraz białe plamy, których nie brakuje w naszych tak często przeinaczanych propagandowo dziejach. Każde nowe czasopismo tego rodzaju cieszy, służy bowiem dobrze pojętej edukacji historycznej społeczeństwa.
W dziale ciekawostek opisuję interesującą historię hrabiego Zowaskiego-jedynego chyba polskiego żołnierza Napoleona, który w wieku ponad 70 lat walczył w pennsylwańskim pułku piechoty generała Siegla, swego towarzysza z czasów niemieckiej Wiosny Ludów 1848 roku.
Otrzymuję wiele maili z pytaniami dotyczącymi tematyki wojny secesyjnej i na każdy odpowiadam w ciągu 48 godzin. Pytanie jak napisać dobry tekst historyczny wprawiło mnie jednak w zakłopotanie. Co autor, to metoda. Napewno najważniejsze są źródła i to te pierwotne. Raporty dowódców, szkice, mapy wojskowe, a także listy i pamiętniki uczestników tej wojny. To tam znajdziemy opisy spraw drobnych, ale ważnych dla wczucia się w ducha epoki. Biorąc pod uwagę tylko opracowania innych autorów będziemy powielać ich błędy i nie dana nam będzie satysfakcja z własnych badań i odkryć.

REDAKTOR*-Bibliography, wargames and associated literature, list of books about the battle, Gettysburg Bookshelf, orders of battle, index, 703 pp., 2004 (second edition). Butternut and Blue, 3411 Northwind Rd., Baltimore, MD 21234, $75 plus shipping

SPIS TREŚCI

Artykuły

DWÓCH GENERAŁÓW -Elon John Farnsworth i John Franklin Farnsworth - autor: Zbig Kurzawa-Penkalski

część III- Początki kawalerii Stanów Zjednoczonych w XIX wieku
część.IV- Ósmy Pułk Ochotniczej Kawalerii stanu Illinois-formowanie jednostki
część V - Ósmy Pułk Ochotniczej Kawalerii stanu Illinois wyrusza w pole
część VI - Ósmy Pułk Ochotniczej Kawalerii stanu Illinois wyrusza w pole-Bitwa o Williamsburg

Nowe książki i czasopisma-recenzje

Wydawnictwa o wojnie secesyjnej- książki i encyklopedie- Alex Królikowski

Ciekawostki i osobliwości, czyli

Z Plecaka Konfederata-wyd. III

 

 

 

 

WSZYSTKIE NUMERY SECESJI

Redaguje: Zbig Kurzawa-Penkalski (Starogard Gdański), mail: zbigkurzawa@wp.pl
Rozpoczęto wydawanie w styczniu 2004 r.
Aktualizacja 10 czerwca 2005r.
Copyright Zbig Kurzawa-Penkalski - all rights reserved.
Copyright dla artykułów Aleksandra Królikowskiego-przedruk za zgodą autora-mail to:al.krolikowski@wp.pl
Opracowanie graficzne-Zbig Kurzawa-Penkalski
Komercyjne wykorzystanie zdjęć i materiałów za zgodą Redakcji serwisu.
Vol.2/3/2005