Rozmiar: 112343 bajtów

Motto:"Historia nie będzie historią dopóki to nie będzie Prawda"-Abraham Lincoln

                                               

SECESJA N&S

Nr 2/06/2006

 

                                      

Od Redakcji

Wakacyjny numer naszej gazetki będzie kontynuacją stałych jej działów. A więc kolejne omówienie angielskojęzycznych wydawnictw o wojnie secesyjnej i wskazanie szerszych możliwości ich nabycia za złotówki tu w kraju. Wielu Czytelników nie posiada bowiem kart kredytowych, a jeśli je ma to obawia się płatności w AMAZON online.
Osobno zamieszczam moją recenzję z książki autora jednego z artykułów w SECESJI N&S nr 5/2004 Jana Szkudlińskiego pt."Chancellorsville". Ukazała się ona w wydawnictwie BELLONA w serii Historyczne Bitwy. Mieliśmy wcześniej okazję poznać w tej serii opis bitwy pod Gettysburgiem (Grzegorz Swoboda, wyd.II, 1999) oraz walki o twierdzę Vicksburg (J. Wojtczak, 2004). W tym zestawieniu praca Szkudlińskiego wydaje się być najlepiej napisana mimo pewnych braków, które uwypuklam w recenzji. Wszystkie wspomniane wyżej książki wydawnictwa BELLONA omawia także Alex w dziale "Nowe książki i wydawnictwa" koncentrując się na książce Jarosława Wojtczaka.
I znowu zaczyna nam brakować miejsca na serwerze CHIP-a, które miałem bezpłatnie dzięki prenumeracie tego magazynu. Z konieczności wniosłem opłatę na serwerze komercyjnym CYBERDUSK i tam stopniowo będę przenosił poszczególne numery czy też działy naszego periodyku. Pozwoli to na ilustrowanie artykułów mapami i zdjęciami w większym stopniu niż dotychczas. Sponsorów brak, trzeba było niestety sięgnąć do własnej kieszeni.
Sporo też kosztują gry coraz wierniej przedstawiające pola bitewne wojny secesyjnej. Jak zwykle najnowsze z nich omawia Alex w tak atrakcyjny sposób, że i mnie zachęcił do ich kupna. Niestety po sprawdzeniu możliwości zakupu w AMAZON za dość korzystną cenę w dolarach okazało się, że narazie sprzedaż ta dotyczy wyłącznie obszaru USA. Na początek więc potrenuję na serii AMERICAN CONQUEST, której trzy części niedawno nabyłem. Artykuł na temat tych gier obiecał napisać do następnego numeru SECESJI N&S znawca tych strategii o ksywce Tim Grayson.
W mojej biografii gen. Farnswortha zmuszony byłem skorygować poprzedni odcinek i więcej miejsca poświęcić straciu kawalerii pod Hunterstown. Przy tej okazji zamieszczam w nowej wersji mapy tej potyczki oraz inne szczegóły pominięte w poprzednim artykule. Co ciekawe pole bitwy w tym niewielkim przecież starciu miało być ostatnio zabudowane domami, ale sprzeciw zgłosili historycy oraz Towarzystwo Przyjaciół Hunterstown (Friends of Hunterstown). Pragną oni zachować chociażby część dawnego pola bitwy w nienaruszonym stanie. Tereny te podlegają jurysdykcji National Military Park w Gettysburgu, ale najwięcej do powiedzenia mają oczywiście władze powiatu Adams.
W następnym odcinku powrócę do walk w Hanover-są to dla mnie bardzo ważne epizody z kariery wojskowej generała Elona Farnswortha i z tego względu będę analizował szczegółowo każdy dzień jego krótkiego życia dla celów powstającej biografii. Jego ostatnia szarża pod Gettysburgiem zostanie opisana na bazie wszelkich możliwych źródeł historycznych i najnowszych badań publikowanych w "North&South Magazine" oraz w Internecie.
W dziale ciekawostek będzie teraz więcej poezji poświęconej wojnie domowej - nie chciałem otwierać odrębnego działu o tej tematyce, nie znam bowiem kompetentnych tłumaczy tekstów poetyckich. Dlatego wiersze, ballady czy piosenki będą w zdecydowanej większości zamieszczane w oryginałach. Nie zabraknie rzecz jasna anegdot i ciekawostek. Zapraszam do lektury i dzielenia się z nami swoimi wrażeniami i propozycjami. Zachęcam też do publikowania swoich artykułów lub mniejszych form w "Plecaku Konfederata."

REDAKTORSPIS TREŚCI

Artykuły

DWÓCH GENERAŁÓW-Elon John Farnsworth i John Franklin Farnsworth- autor: Zbig Kurzawa-Penkalski

część XIa - Kawaleria pod Gettsyburgiem - Hunterstown

Nowe książki i czasopisma-recenzje

Wydawnictwa o wojnie secesyjnej- cz.VI- Alex Królikowski

Jan Szkudliński -"Chancellorsville" - recenzja, Zbig K. Penkalski

Ciekawostki i osobliwości, czyli

Z Plecaka Konfederata-wyd. VII

Miscellanea

GRY komputerowe serii TAKE COMMAND - Alex Królikowski

 

 

 

 

WSZYSTKIE NUMERY SECESJI

Redaguje: Zbig Kurzawa-Penkalski (Starogard Gdański), mail: zbigkurzawa@wp.pl
Stała współpraca:Aleksander Królikowski
Rozpoczęto wydawanie w styczniu 2004 r.
Aktualizacja i zamknięcie tego numeru - 30 czerwca 2006 r.
Copyright Zbig Kurzawa-Penkalski - all rights reserved.
Copyright dla artykułów Aleksandra Królikowskiego-przedruk za zgodą autora-mail to: al.krolikowski@wp.pl
Opracowanie graficzne-Zbig Kurzawa-Penkalski
Komercyjne wykorzystanie zdjęć i materiałów za zgodą Redakcji serwisu.
Vol.3/2/2006