Rozmiar: 112343 bajtów

Motto:"Historia nie będzie historią dopóki to nie będzie Prawda"-Abraham Lincoln

                                               

SECESJA N&S

Nr 2/03/2004

Sieciowa gazeta poświęcona amerykańskiej wojnie secesyjnej 1861-1865

 

                                      

Od Redakcji

Pierwszy numer naszej gazetki został dostrzeżony przez entuzjastów historii, a zamieszczone w nim artykuły poddano surowej ocenie. Dlatego od następnego numeru wprowadzamy dział maili do redakcji w którym będziemy zamieszczać co ciekawsze wypowiedzi.

Krytyka jest bowiem potrzebna, a interpretacja faktów historycznych bywa bardzo różna. Ta sama bitwa czy potyczka inaczej wygląda opisana przez historyka sympatyzującego z Południem, a w innym świetle opisana przez zwolennika Unii. Te podziały-mimo upływu 140 lat od wojny domowej- są nadal widoczne.

Niektórzy z naszych pierwszych Czytelników zarzucają nam promowanie wyłącznie wydawnictw w języku angielskim oraz nie tłumaczenie tytułów książek czy artykułów. Jest to zarzut słuszny, ale stoimy na stanowisku iż każdy, kto interesuje się tym wycinkiem historii powinien posługiwać się angielskim, chociażby biernie. Jest zbyt mało wydawnictw- czy raczej nie ma ich prawie wcale-w jęz. polskim. Nasza gazetka internetowa jest pierwsza, nie ma innych magazynów.W interesującym miesięczniku historycznym "Mówią Wieki" w r.2003 ukazał się zaledwie jeden artykuł poruszający temat bitwy pod Vicksburgiem (03.III.2003; nr 519).
Książek ukazuje się niewiele- na stronie internetowej w dziale literatura starałem się zebrać większość z tego, co do tej pory napisano i wydano u nas na temat wojny secesyjnej oraz historii Stanów Zjednoczonych. Natomiast tysiące książek w języku angielskim, jak i prenumerata czasopism o wojnie secesyjnej, dostępne są w Internecie, ale to naturalnie kosztuje. Nasze recenzje i omówienia mają ułatwić wybór. Bezpłatne natomiast są setki tysięcy dokumentów, map,archiwów, zdjęć itp. z tego okresu. Odnośniki znajdziecie na stronie tematycznej.


SPIS TREŚCI

Artykuły

Bawełna rządzi czyli o przyczynach wojny secesyjnej- Zbig Kurzawa
Jefferson Davis-oficer i fanatyk sprawy Południa- Jerzy Paśko

Nowe książki i czasopisma-recenzje

Magazyny o wojnie secesyjnej- kompendia

Miscellanea

Colonel Sky czyli płk. Ignacy Szymański w służbie Konfederacji-Zbig Kurzawa

 

 

 

 

WSZYSTKIE NUMERY SECESJI
Redagują: Jerzy Paśko(Warszawa) i Zbig Kurzawa (Starogard Gdański), mail: jednoslowo@poczta.onet.pl lub
zbigkurzawa@wp.pl
Rozpoczęto wydawanie w styczniu 2004 r.
Aktualizacja 28 luty 2004r.
Copyright Zbig Kurzawa and Jerzy Paśko - all rights reserved.
Opracowanie graficzne-Zbig Kurzawa
Komercyjne wykorzystanie zdjęć i materiałów za zgodą Redakcji serwisu.
Vol.1/2/2004