Rozmiar: 112343 bajtów

Motto:"Historia nie będzie historią dopóki to nie będzie Prawda"-Abraham Lincoln

                                               

SECESJA N&S

Nr 1/04/2007

 

                                      

Od Redakcji

Pierwszy numer naszej gazetki ukaże się w połowie marca, a w całym 2007 roku planujemy wydanie jeszcze 2-3 numerów. Kłopoty finansowe dotykają nie tylko forum Historycy.org na konto którego wpłaciłem ostatnio 50 zł, gdyż prowadzony tam jest dział poświęcony wojnie secesyjnej. Zachęcam także naszych Czytelników do wsparcia tego bardzo płodnego intelektualnie forum. Mam tam coprawda niską rangę Nowicjusza, ale nie o to przecież chodzi. Nasze koszty są stosunkowo niewielkie. Roczna opłata za serwer to 50 zł, koszty prenumeraty magazynu "North&South" i składki w Civil War Society wynoszą 40$, reszta to praca kilku zapaleńców którzy poświęcają swój prywatny czas i energię. Sporo kosztuje też literatura nabywana głównie przez księgarnię AMAZON, ale książki te i tak byłyby sprowadzane w ramach prywatnego hobby. Przychodząca do redakcji korespondencja wskazuje, że coraz częściej jesteśmy źródłem informacji dla piszących prace licencjackie czy magisterskie. To cieszy i zobowiązuje.
Cieszy także podnoszenie tematyki wojny secesyjnej w innych czasopismach historycznych. Oto ostatni w roku 2006 numer promowanej przez nas gazety "Inne Oblicza Historii" (nr 06/2006[11]) zamieszcza artykuł Krzysztofa Kuryłowicza "Czarodziej siodła". Bohaterem jego jest znany konfederata Nathan Bedford Forrest, którego 131 rocznica śmierci upłynęła niedawno (pisaliśmy o nim w dziale BIOGRAFIE). To solidnie opisana droga życiowa tego kontrowersyjnego generała, pokazująca blaski i cienie jego kariery militarnej, jak też działalność w okresie pokoju. Lektura godna polecenia.
Kontynuując moją podwójną biografię dochodzę do momentu najważniejszego-śmierci głównego bohatera w nie do końca jasnych okolicznościach beznadziejnej i niepotrzebnej szarży w ostatnim dniu bitwy pod Gettysburgiem. Ta śmierć do dziś powoduje spory między historykami, a osobny obszar rozbieżności powstał w wersji wydarzeń opisywanych przez konfederatów i stronę federalną.
Trzeba było skonfrontować dziesiątki źródeł i wersji, aby postawić własną hipotezę i udowodnić ją. Po tych lekturach musiałem zmienić swoje własne nastawienie do tego tematu i poddać się sile zweryfikowanych faktów. Podzieliłem tą opowieść celowo na dwie części, aby w pierwszej dać szczegółowy obraz samej szarży Farnswortha oraz porównać ten atak z legendarną szarżą Lekkiej Brygady. W drugiej części przeprowadzam dowód na absurdalność tezy o samobójstwie generała rozpatrując wszelkie możliwe okoliczności tej bohaterskiej śmierci. Mimo utraty głównego bohatera moich artykułów zamierzam śledzić dalej dzieje jego brygady i 3. dywizji kawalerii co najmniej do końca roku 1863.
W numerze tym zostanie poruszona także kwestia udziału Murzynów w walce po stronie Unii. Temat od zawsze budzący wiele emocji, można o tym problemie przeczytać sporo w cytowanej wyżej biografii gen. Forresta. U nas także jest to biografia oficera-abolicjonisty, który poległ atakując umocnione pozycje konfederatów na czele swoich oddziałów złożonych z byłych niewolników. Śmierć pułkownika Roberta Shawa stała się symbolem walczącego abolicjonizmu, a jego czarni żołnierze udowodnili, że potrafią bić się nie gorzej niż biali. Sam Shaw był rówieśnikiem gen. Elona Farnswortha i tak jak on poległ w roku 1863 atakując odważnie przeważające siły rebeliantów.
W Plecaku Konfederata jak zwykle sporo ciekawostek z wojny między stanami oraz porcja poezji- tym razem autorem jest marynarz służący pod rozkazami admirała Davida Farraguta. Do poezji-choć to brzmi dziwnie- dodaliśmy mapę pola walki, autor opisuje bowiem konkretne wydarzenia związane z atakiem floty Unii na Mobile Bay. Wiersze w tym dziale zamieszczamy w oryginale. Brak czasu i szczególnych talentów translatorskich uniemożliwia nam jak narazie tłumaczenie tych tekstów. Może w przyszłości uda nam się zwerbować współpracownika dysponującego tymi umiejętnościami.

REDAKTORSPIS TREŚCI

Artykuły

Ostatnia szarża generała Elona Farnswortha-cz.XII- Zbig Kurzawa-Penkalski

Czy generał Elon Farnsworth popełnił samobójstwo na polu walki? Mity kontra fakty-cz. XIIa- Zbig Kurzawa-Penkalski

Pułkownik ROBERT GOULD SHAW-Alex Królikowski

Nowe książki i czasopisma-recenzje

Wydawnictwa o wojnie secesyjnej- cz.VIII- Alex Królikowski

Ciekawostki i osobliwości, czyli

Z Plecaka Konfederata-wyd. VIII- Zbig Kurzawa

 

 

 

 

[Histmag]

 

 

WSZYSTKIE NUMERY SECESJI

Redaguje: Zbig Kurzawa-Penkalski (Starogard Gdański), mail: zbigkurzawa@wp.pl
Stała współpraca:Aleksander Królikowski
Rozpoczęto wydawanie w styczniu 2004 r.
Aktualizacja i zamknięcie tego numeru - 05 marca 2007 r.
Copyright Zbig Kurzawa-Penkalski - all rights reserved.
Copyright dla artykułów Aleksandra Królikowskiego-przedruk za zgodą autora-mail to: al.krolikowski@wp.pl
Opracowanie graficzne-Zbig Kurzawa-Penkalski
Komercyjne wykorzystanie zdjęć i materiałów za zgodą Redakcji serwisu.
Vol.4/1/2007