Rozmiar: 112343 bajtów

Motto:"Historia nie będzie historią dopóki to nie będzie Prawda"-Abraham Lincoln

                                               

SECESJA N&S

Nr 1/02/2005

Sieciowa gazeta poświęcona amerykańskiej wojnie secesyjnej 1861-1865

 

                                      

Od Redakcji

Rok 2004 zakończyłem wydaniem sześciu numerów naszego E-zinu. Nie byłoby to możliwe bez pomocy wielu współpracowników w kraju, a także badaczy ze Stanów Zjednoczonych, których pomoc w wyszukiwaniu źródeł była nieoceniona. Oprócz poszukiwań archiwalnych Anne Colucci i James L. Choron (pisarz, stale mieszkający w okolicach Moskwy) napisali specjalnie dla pierwszej polskiej gazetki o wojnie secesyjnej kilka interesujących artykułów.
W tym roku planuję wydanie pięciu numerów SECESJI N&S-będą one być może nieco obszerniejsze, ale przecież nie o ilość, a o jakość zamieszczanych artykułów będę się głównie troszczył.
Bieżący numer otworzy artykuł Aleksandra Królikowskiego poświęcony stosunkowo mało znanej postaci generała Patricka R. Cleburne'a zwanego Stonewall'em Zachodu. Z urodzenia Irlandczyk walczył w szeregach Konfederacji wyróżniając się talentami wojskowymi i odwagą. Gdyby nie jego cudzoziemskie pochodzenie i poglądy na kwestie niewolnictwa mógłby dołączyć do grona trzech największych dowódców Południa.
Kolejny artykuł to opracowanie debiutującego na tych łamach Irka Friede poświęcone fascynującej symbolice Fortu Sumter-tam padły pierwsze strzały wojny domowej, tam się zaczęła wzajemna rzeź i nastąpił symboliczny koniec poprzez ponowne wciągnięcie na maszt flagi Stanów Zjednoczonych. Liczymy na dalszą współpracę z tym autorem.
W dziale wydawnictw omówię podstawowe pozycje książkowe, które powinny znajdować się w biblioteczce każdego entuzjasty tego okresu historycznego. A więc Shelby Foote, Philip Katcher,Bruce Catton i ich fundamentalne opracowania.
Kontynuowany będzie cykl "Kobiety w Amerykańskiej Wojnie Domowej" autorstwa Anny Colucci. W tym numerze cz.III cyklu, czyli porównanie życiorysów żon prezydentów Lincolna i Jeffersona Davisa.
Od tego numeru został dodany dział ciekawostek i osobliwości zatytułowany "Z Plecaka Konfederata". Będzie on zawierał krótkie informacje dotyczące wydarzeń wojny secesyjnej i ma z założenia zainteresować historią osoby całkowicie "zielone" i znające problematykę tej wojny wyłącznie z perspektywy filmu "Przeminęło z wiatrem" lub wcale.
Na stronie tematycznej rozbudowuję obecnie cz.II działu bibliograficznego. Poruszanie się po całej literaturze przedmiotu byłoby niezmiernie trudne, gdyby nie trud tysięcy amatorów, którzy tworzą i zamieszczają w sieci najróżniejsze tematyczne zestawienia bibliograficzne. Nie pomijam jednak i profesjonalnych wydawnictw bibliograficznych tak cennych dla każdego historyka.
Pewnych korekt wymaga kalendarium-dostałem szereg e-maili wytykających niektóre nieścisłości i staram się na bieżąco wprowadzać korekty.
Jak zwykle zachęcam wszystkich Czytelników do nadsyłania swoich uwag i propozycji, także artykułów i ciekawostek. Pomyślności w Nowym Roku!


SPIS TREŚCI

Artykuły

STONEWALL ZACHODU -generał Patrick Ronayne Cleburne i jego dywizja -Aleksander Królikowski
Kamień, który wywołał lawinę- Fort Sumter od secesji Karoliny Południowej do kapitulacji (20 XII 1860 - 14 IV 1861)-Irek Friede

Nowe książki i czasopisma-recenzje

Podstawowe opracowania o wojnie secesyjnej

Kobiety w Amerykańskiej Wojnie Domowej

Mary i Varina
autor:Anne Colucci

Ciekawostki i osobliwości, czyli

Z Plecaka Konfederata

 

 

 

 

WSZYSTKIE NUMERY SECESJI
Redaguje: Zbig Kurzawa-Penkalski (Starogard Gdański), mail: zbigkurzawa@wp.pl
Rozpoczęto wydawanie w styczniu 2004 r.
Aktualizacja 31 stycznia 2005r.
Copyright Zbig Kurzawa-Penkalski - all rights reserved.
Copyright dla artykułów Aleksandra Królikowskiego-przedruk za zgodą autora-mail to:al.krolikowski@wp.pl
Copyright dla artykułu Irka Friede-mail to:irekfriede@poczta.wp.pl
Copyright for Anne Colucci
Opracowanie graficzne-Zbig Kurzawa
Komercyjne wykorzystanie zdjęć i materiałów za zgodą Redakcji serwisu.
Vol.2/1/2005