Wydawnictwa o wojnie secesyjnej- bitwy i kampanie-część V

 

Tym razem kilka pozycji dotyczących działań wojennych w Wirginii 1864/65 r., niejako w uzupełnieniu do książek przedstawionych w nr 2/2005. W przypadku wielomiesięcznych działań wojennych wokół Petersburga historycy ciągle jeszcze mają miejsce do popisu, ponieważ dobrych, ogólnodostępnych opracowań na ten temat jest stosunkowo niewiele. Szczególnie brakuje pozycji dokładnie przedstawiających przebieg poszczególnych bitew tej kampanii, niektóre starcia po dziś dzień nie doczekały się poważnych opracowań. Wyjątkiem jest tu książka Wilsona A. Greena, która szczegółowo opisuje atak z 2 kwietnia 1865, atak który zakończył oblężenie Petersburga. Będzie również coś "dla oka" - książki-albumy amerykańskiego rysownika Dona Troianiego.

[Rozmiar: 55966 bajtów][Rozmiar: 50612 bajtów][Rozmiar: 46055 bajtów]

PETERSBURG ** DOLINA SHENANDOAH 1864

 

 

Trudeau, Noah Andre "THE LAST CITADEL. Petersburg, Virginia, June 1864 - April 1865" - jest to chyba jedyna pozycja, która w miarę przyzwoicie przedstawia całość zmagań pod Petersburgiem. Autor opisuje generalny przebieg poszczególnych ofensyw Unii, nie zagłębiając się zbytnio w szczegóły taktyczne poszczególnych bitew. Z tego powodu opracowanie to należy traktować jako doskonałe studium kampanii, nie zaś poszczególnych starć zbrojnych. W książce znajdziemy również krótkie rozdziały poświęcone umocnieniom wzniesionym przez obie armie, a także jak radzili sobie podczas oblężenia zwykli mieszkańcy oraz sami żołnierze. Do każdego rozdziału dołączone są całkiem dobre mapy, które ułatwiają zrozumienie opisywanych wydarzeń. Książka została wydana w 1991 r., ponownie w 1993 r. przez Louisiana University Press. 514 stron, 21 map.

Jest to kontynuacja wcześniejszej książki tego autora - "Bloody Roads South: The Wilderness to Cold Harbor, May-June 1864".

 

Greene, Wilson A. "BREAKING THE BACKBONE OF THE REBELLION. The Final Battles of the Petersburg Campaign" (Savas Publishing, 2000) - głównym tematem tej książki jest wielki atak Unii z 2 kwietnia 1865, który to ostatecznie przełamał linie obronne generała Lee i zakończył oblężenie Petersburga. Przygotowania do tej operacji, jak i sam przebieg walk opisane są bardzo szczegółowo, przy czym główna uwaga autora skupiona jest na działaniach VI korpusu federalnego, którego uderzenie, jak się później okazało, było decydujące. Nie oznacza to jednak, że od razu zostajemy wrzuceni w wir ostatnich dni oblężenia - w książce znajdziemy również ogólny opis początkowych etapów zmagań. 572 strony, 25 map.

 

Wert, Jeffry D. "FROM WINCHESTER TO CEDAR CREEK. The Shenandoah Campaign of 1864" (wyd. pierwsze 1987, wyd. poprawione - Stackpole Books, 1997) - zmagania w dolinie Shenandoah 1864 roku nigdy nie skupiały tak dużego zainteresowania jak kampania Jacksona z 1862 pomimo, że uczestniczyło w nich więcej żołnierzy, a poniesione straty były nieporównywalnie większe w stosunku do tych z '62. Z tego powodu książka Werta, która stanowi współczesne studium kampanii '64 jest godna uwagi. Jeszcze przed przeniesieniem całości działań wojennych w okolice Petersburga, Lee wysłał gen. Earlego wraz z całym korpusem do doliny Shenandoah i oddziały te sprawiły nie lada kłopoty siłom federalnym, docierając nawet w pobliże Waszyngtonu. Zadanie ostatecznego rozwiązania problemu doliny Shenandoah, Grant powierzył swojemu zaufanemu podkomendnemu - gen. Philipowi Sheridanowi, oddając mu do dyspozycji cały VI korpus i kilka innych oddziałów. W serii bitew (Winchester - Fisher Hill - Cedar Creek) wojska federalne pokonały konfederatów, przy okazji niszcząc ekonomiczny potencjał przysłowiowego spichlerza Konfederacji. 325 stron, 9 map.    

 

TWÓRCZOŚĆ DONA TROIANIEGO

 

[Rozmiar: 54962 bajtów][Rozmiar: 74727 bajtów][Rozmiar: 63079 bajtów]

 

Don Troiani jest jednym z najbardziej znanych amerykańskich rysowników, specjalizuje się głównie w temacie wojnie secesyjnej. Jego rysunki ozdabiają okładki wielu książek, możemy je również znaleźć w różnorodnych magazynach poświęconych temu okresowi. Autor na ogół rysuje pojedynczych żołnierzy oraz sceny batalistyczne/sytuacje z określonych bitew. Jego twórczość cechuje przede wszystkim wierne odtworzenie umundurowania poszczególnych jednostek, a także oddanie dramatu przedstawianych sytuacji. Dotychczas ukazały się trzy pozycje książkowe, w których możemy podziwiać dzieła tego artysty, a komentarze  historyków dokładnie objaśniają co dany obraz przedstawia.

 

[Rozmiar: 56832 bajtów]

-          "Don Troiani's Civil War" wyd. Stackpole Books, 1995.

 

-          "Don Troiani's Soldiers in America 1754-1865" wyd. Stackpole Books, 1998.

 

-          "Don Troiani's Regiments and Uniforms of the Civil War" wyd. Stackpole Books, 2002. Tak książka powinna zainteresować szczególnie tzw. rekonstruktorów historii, ponieważ znajdziemy tutaj wiele zdjęć mundurów i ekwipunku zrobionych w amerykańskich muzeach. Minusem jest fakt, że część rysunków powtarza się już w poprzednich pozycjach.

 

Z twórczością Dona Troianiego można zapoznać się również w internecie:   

 

[Rozmiar: 57531 bajtów]

www.historicalartprints.com

 

Rozmiar: 101327 bajtów

Opracował:

Aleksander Królikowski, luty 2006.