Wydawnictwa o wojnie secesyjnej- magazyny historyczne i encyklopedie

Oprócz magazynów poświęconych wyłącznie wojnie secesyjnej warto czasami zajrzeć do innych czasopism o charakterze historycznym. Znajdziemy tam szeroki wybor tematów z całej historii Stanów Zjednoczonych, a także interesujące artykuły omawiające wydarzenia z wojny domowej.
Pierwszy z nich, "American History", jest dwumiesięcznikiem, w rocznej prenumeracie 1 egz. kosztuje 3,32$. W każdym niemal numerze napotkamy artkuły dot. wojny domowej. Dla przykładu: "The Civil War Great Locomotive Chase", "The Civil War Unsung Artist" czy "1864 Terror Attack on New York".
Kolejny magazyn to "Military Heritage" również dwumiesięcznik, ale rozprowadzany tylko w USA, zatem prenumerata zagraniczna nie jest możliwa. Można jednak sprobować poprzez Amazon.
I wreszcie najciekawszy chyba magazyn "Military Images" zawierający reprodukcje setek oryginalnych, najczęściej niepublikowanych jeszcze XIX-wiecznych zdjęć z kolekcji prywatnych. Oprócz zdjęć znajdziemy tu biografie, przegląd książek, informacje o aukcjach fotograficznych oraz eseje fotograficzne. Także dwumiesięcznik i to wychodzący od r. 1979. Bardzo ciekawe są numery tematyczne jak np. "Wojna z Indianami", "Konfederaci", "Kobiety w wojnie domowej" czy "Żuawi". Prenumerata roczna 27,89$, ale tylko na terenie USA. Trudno nabyć tematyczne numery nawet w e-Bay, ale można i warto próbować.
W tym miesiącu ukończono prace nad digitalizacją "The Photographic History of the Civil War" w 10 tomach, wydanie z okazji 50-lecia, Nowy York, 1912. Format PDF ładuje się dość opornie, ale ma być także wersja HTML dla opisów. Wspaniałe zdjęcia, szczegółowe mapy oraz opisy bitew i kampanii. Zapisywanie zdjęć z tego formatu nie jest proste, ale w ogóle jest możliwe.

W dziale encyklopedii omówię kilka uniwersalnych wydawnictw typu od A-Z. Pierwsze z nich to "Women During the Civil War: An Encyclopedia", wyd. Routledge; (kwiecień 2004), cena 95$. Przedstawia kompletny niemal opis dokonań kobiet w czasie wojny secesyjnej poprzez publikacje biografii, fragmentów pamiętników, listów, gazet z epoki i innych materiałów źródłowych. Zawiera 120 obszernych haseł oraz 61 fotografii. Autorka- Judith E. Harper, jest niezależnym naukowcem i pisarką specjalizującą się w amerykańskiej historii.
Następna pozycja to "Civil War A to Z : The Complete Handbook of America's Bloodiest Conflict", autor Clifford L. Linedecker, wyd. Ballantine Books; (październik, 2002). Zaczyna się od hasła ABATIS -specjalna przeszkoda dla piechoty i kawalerii z powalonych drzew, a kończy się na żuawach. Setki haseł, przegląd najważniejszych postaci i wydarzeń tej wojny.

Ostatnia pozycja "Civil War A to Z-An Illustrated Encyclopedia of Facts, Personalities and Events of America'c Bloodiest War" to bardzo zwięzłe kompendium, zaledwie 112 stron. Autor- Marsha E. Kalman, wyd. Gramercy; (listopad, 2000).
Mimo niewielkich rozmiarów może zaskoczyć bogactwem faktów, zawiera także zdjęcia i ilustracje. Tak więc nie jest jedyną zaletą tej książeczki jej niska cena, za egzemplarz używany nawet poniżej 1$.
Rozpiętość cen w tym wyborze kompendiów A-Z wynosi jak 1:100, co oznacza że jest to propozycja zarówno dla zamożniejszych czytelników, jak i dla ucznia lub studenta.
Pamiętajmy o zasadach taniego nabywania interesujących nas książek. Po pierwsze książka używana jest o 50% i więcej tańsza od nowej. Po drugie w Amazon są liczne promocje i obniżki cen nowych książek do 33%. W ten sposób nabyłem za 17$ drugi tom sagi Shelby Foote'a "Frederickburg to Meridian", 999 stron, 50 map i jedyny w swoim rodzaju opis bitwy pod Gettysburgiem. Koszty wysyłki obniżymy nabywając jednocześnie kilka pozycji i śledząc aktualne opłaty oraz kursy dolara i euro.

Rozmiar: 101327 bajtów

Opracował: Zbig Kurzawa
marzec 2004 r.