Rozmiar: 1583 bajtów

Wydawnictwa o wojnie secesyjnej- książki i encyklopedie

Rozmiar: 58789 bajtów

Na temat Abrahama Lincolna napisano tysiące książek, monografii i opracowań. Czy można zatem napisać o tej wielkiej postaci coś nowego? Oto mały przegląd najnowszych wydawnictw na ten własnie temat.
Książka Daniela Fabera "Lincoln's Constitution" /wyd. University of Chicago Press, maj 2003/ przedstawia wielki spór o interpretację Konstytucji. Przede wszystkim czy każdy stan mógł zgodnie z najwyższym aktem prawnym ogłosić swoją secesję? Czy rząd Stanów Zjednoczonych utworzono dla dobra narodu czy też luźnego związku niepodległych stanów? Czy Konstytucja broniła niewolnictwa i właścicieli niewolników? Autor jest prawnikiem o wybitnym dorobku, jest także historykiem zatem potrafi kompetentnie na te trudne pytania odpowiedzieć. Mimo wielu wcześniejszych sporów ta pozycja rzuca nowe światło na prawne podstawy wojny wszczętej na rozkaz Lincolna.

Rozmiar: 40336 bajtówRozmiar: 37245 bajtówRozmiar: 46752 bajtów

Kolejna książka "Abraham Lincoln and the Forge of National Memory" /wyd.University of Chicago Press, sierpień 2000/ napisana przez profesora socjologii Barry Schwartza razi nieco suchym, akademickim stylem, ale temat jest nowatorski. Przedstawia on obraz Lincolna w oczach społeczeństwa na przestrzeni lat. Nie jest więc książka o Lincolnie jako człowieku i symbolu. Jest to studium, które przedstawia stan fascynacji społeczności amerykańskiej tą postacią, omawia najrózniejsze spsoby upamiętnienia Lincolna w pomnikach i słowie pisanym.
I na koniec jeszcze jedna praca omawiająca zabójstwo prezydenta Lincolna autorstwa Charlesa Highama "Murdering Mr Lincoln: A new Detection of the 19th Century Most Famous Crime"/ wyd. New Millenium Pr. luty 2004 r./ Tym razem autor poszerza krąg spiskowców o generała McClellan'a co jest niewątpliwie nowatorskim posunięciem. Nie ma jednak dla poparcie tej tezy konkretnych dowodów poza wspólną, jakoby kolacją generała z zabójcą, w Nowym Jorku. Historyczna wartość tej książki jest wątpliwa, ale wzmacnia ona tych, którzy są przekonani że do zabójstwa doszło w wyniku zagrożenia korzystnego dla obu stron handlu "mięso za bawełnę" o czym wspominam w artykule na temat bawełny w nr 2/03 naszej gazetki.

Rozmiar: 56837 bajtówRozmiar: 42721 bajtów

W kategorii encyklopedii przedstawiam ciekawą dla nas pozycję dotyczącą widowisk historycznych będących ulubiona rozrywką Amerykanów. Znamy i u nas takie widowiska, jak np. odtwarzanie bitwy pod Grunwaldem, ale podobnej encyklopedii nikt jeszcze nie wydał. Omawiana praca opisuje szczegółowo mundury i uzbrojenie poszczególnych jednostek, ale także drobiazgi, jak guziki czy odznaki. Są tam też bardzo szczegółowe mapy przygotowane specjalnie dla potrzeb widowisk historycznych.
"The Civil War Reenactors' Encyclopedia"- William C. Davis /wyd.The Lyons Press; listopad, 2002/
O mapach traktuje także następne wydawnictwo "Maps and Mapmakers of the Civil War " / wyd.Harry N. Abrams-październik, 1999/napisana przez Earl B. McElfresh'a.Autor jest kartografem i specjalistą od historii map. W swej pracy przedstawia biografie 16 wybitnych kartografów z tych czasów. Na 272 stronach mamy 180 ilustracji, w tym 150 kolorowych, w większości to pięknie reprodukowane mapy. Jest to zatem swego rodzaju atlas z biografiami kartografów epoki.

Rozmiar: 101327 bajtów

Opracował: Zbig Kurzawa
luty 2004 r.