Rozmiar: 1583 bajtów

Magazyny o wojnie secesyjnej- książki

Rozmiar: 58789 bajtów

W drugim wydaniu naszej gazety chciałbym omówić kolejne magazyny poświęcone wojnie domowej. Najważniejszej bitwie wojny poświęcony jest Gettysburg Magazine. W omawianym nr 30 znajdziemy m.in. ciekawy artykuł o operacjach wywiadowczych w czasie kampanii gettysburgskiej ("A Battle of Wits: Intelligence Operations During the Gettysburg Campaign"- Thomas J.Ryan), a także artykuł o debiucie gen. Meade jako dowódcy armii ("Passing the Test: George G.Meade Initiation as Army Commander"- David L.Callihan. Pojedyńczy numer kosztuje 7.95$+ koszty wysyłki. Magazyn nie zawiera reklam, a jedynie teksty, fotografie i mapy.

Blue&Gray Magazine to dwumiesięcznik, kolorowy magazyn liczący 68 stron i wydawany od 20 lat. Dużo zdjęć i map, materiały historyczne w cyklu "General's Tour" oraz odwiedzanie pól bitewnych. Omawiane wydanie czyli vol.XXI, Number 1-Holiday 2003 w cyklu "General's Tour" zajmuje się bitwą pod Gettysburgiem. Oprócz tego odwiedzamy miejsce urodzenia gen.Granta w Point Pleasant, Ohio oraz śledzimy losy wojenne szeregowca Georga'a W. Hewitt'a z 64 Pułku Piechoty z Illinois. Dwuletnia prenumerata tego magazynu to 39.95$ bez kosztów wysyłki za ocean.

Ostatni z omawianych magazynów Camp Chase Gazette to jeden z wielu poświęconych historycznym widowiskom z wojny secesyjnej. Jest to bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych, a uczestnicy tych bitew i pokazów występują w wiernie odtworzonym umundurowaniu i uzbrojeniu. Dla postaci generałów dobiera się nawet aktorów podobnych fizycznie do oryginałów.

Rozmiar: 59319 bajtów

W dziale książek jedno kompendium oraz dwie pozycje biograficzne o najwybitniejszych generałach Unii i Konfederacji.

Pierwsza z nich czyli "2000 Questions and Answers About the Civil War" napisana przez Webba Garrisona wyd. Gramercy; (Sierpień, 1998), jest interesującą encyklopedią wojny secesyjnej opracowana w formie pytan i odpowiedzi.
"The Civil War: In the Words of Its Greatest Commanders-Personal Memoirs of U.S. Grant; Memoirs of Robert E. Lee", wyd. Thunder Bay Press; (wrzesień 2002) to zestawienie dwóch punktów widzenia przez dwoch wybitnych dowodców tej wojny. Pamiętniki Granta pisane u schyłku życia charakteryzują się prostym, żołnierskim stylem. Absolwent West Point, weteran wojny z Meksykiem, podobnie jak jego największy przeciwnik gen.Lee. Ten z kolei nie pisał swych pamiętników osobiście, ale zawierzył gen.Armistead L.Long'owi, który był u jego boku podczas najważniejszych kampanii wojny domowej. Lee na początku wojny otrzymał propozycję dowodzenia całością wojsk Unii, ale odmówił oddając swój talent wybitnego wodza na usługi Konfederacji.
Ostatnia pozycja to właściwie album malarski zawierający 79 wspaniałych obrazów znanego współczesnego artysty, piewcy wojny secesyjnej Morta Kunstlera. Na większości tych obrazów widnieją generałowie Lee oraz Stonewall Jackson, ale nie na wszystkich. Mamy tam słynną szarżę pułkownika konfederatów Chamberlain'a w dół Little Round Top w drugim dniu bitwy pod Gettysburgiem, portret gen. Granta i innych dowódców. Jest także sporo do czytania-znany biograf Jacksona James I. Robertson Jr. przedstawia nam interesujące szczegóły z życia tytułowych bohaterów oraz ich zwycięstw i porażek w czasie wojny. "Jackson&Lee Legends in Gray", wyd.Rutledge Hill Press;(wrzesień 1995).

Zakupy w księgarni internetowej Amazon są ostatnio bardziej opłacalne w USA z uwagi na wysoki kurs euro, a niski dolara. Liczne promocje zachęcają do kupna książek historycznych. Wspaniała praca Jamesa McPhersona "Battle Cry for Freedom"-najbardziej popularna książka o wojnie secesyjnej- kosztuje zaledwie 13,27$ czyli 52 zł. A to przecież 900 stron, mapy, zdjęcia. Trzy opasłe tomy Shelby Foote'a "The Civil War: A Narrative" można nabyć-śledząc uważnie promocje- za niespełna 50$. Przesyłki nie wędrują przez ocean, są wysyłane z Frankfurtu i dlatego dostaniemy je już po 12-14 dniach płacąc mniej, aniżeli bezpośrednio z Niemiec przez Bundespost z wysokimi opłatami w euro.
Wszystkich entuzjastów historii zachęcam do uzupełnienia swoich domowych księgozbiorów w ten właśnie sposób.

Rozmiar: 101327 bajtów

Opracował: Zbig Kurzawa
27.II.04