Magazyny o wojnie secesyjnej- kompendia

Rozmiar: 58789 bajtów

W pierwszym wydaniu naszej gazety chciałbym omówić najważniejsze magazyny poświęcone wojnie domowej. Wszystkie rzecz jasna wydawane są w USA, ale tani dolar może zachęcić do subskrypcji. Ponieważ wychodzi tam kilkaset periodyków poświęconych temu okresowi historycznemu wybrałem te najpoważniejsze i najciekawsze w mojej opinii.

Niewątpliwe najlepszym z tych magazynów jest NORTH&SOUTH - oficjalna gazeta Civil War Society. Dla nas istotny jest fakt, że można nabyć go u nas w kraju w niektórych księgarniach (39,90 zł-wychodzi 7 razy w roku). W aktualnym numerze vol.7/1 można zapoznać się z ciekawą dyskusją na temat: "Abraham Lincoln: Savior or Tyrant?" Poza tym opis bitwy pod Lone Jack, Missouri "Shot to Pieces" oraz obszerna recenzja nowej książki o zabójstwie Lincolna-"Dark Union:The Secret Web of Profiteers, Politicians, and Booth Conspirators That Led to Lincoln's Death" autorstwa Ray A. Neffa i Leonarda F. Guttridge'a( wyd. Hoboken;New Yersey;John A Wiley and Sons,2003).
W następnym numerze (vol.7/2) opis kampanii zdobycia fortów Henry i Donelson ("The Henry and Donelson Campaign") oraz artykuł na temat taktyki kawalerii konfederackiej.
Pozostałe dostępne są za oceanem, ale prenumerata America's Civil War nie jest droga, szczególnie tutaj. Wszystkie te magazyny zajmują się tematyką wojny secesyjnej, są bogato ilustrowane, z reguły zawierają mapy poszczególnych bitew i kampanii.

Z prac typu kompendium chciałbym polecić dwie książki, które zainteresują każdego.

Pierwsza z nich czyli "1001 Things Everyone Should Know About the Civil War" napisana przez Franka Eversona Vandiver'a jest niezwykle ciekawą encyklopedią wojny secesyjnej. Jeśli chcesz wiedzieć co to było "20 praw niewolnictwa", albo co wykrzyknął morderca Lincolna zeskakując na scenę teatru Forda musisz ją mieć. Wydawnictwo Broadway; kwiecień 2003, do nabycia w księgarni sieciowej AMAZON już od 5$ za egz. używany.
Druga pozycja "Civil War Curiosities: Strange Stories, Oddities, Events and Coincidences"/wyd. Ruthledge Hill Press, październik 2000/, jak sam tytuł wskazuje opowiada o różnych nietypowych przypadkach i zdarzeniach wojennych. Ale wbrew pozorom w sposób poważny traktuje o takich grupach tematycznych jak np.:

 • Rola kobiet oraz duchownych
 • Znaczenie koni w wojnie
 • Zakładnicy i ich rola
 • Czarni żołnierze i ich dyskryminacja
 • Broń- nowe modele i archaiczne samopały
 • Walki na morzach i rzekach, blokada Południa
  Jest to wykład popularny co nie znaczy, że uproszczony, napisany przy tym żywym i ciekawym językiem z mnóstwem historyjek z życia wziętych. Do nabycia także w księgarni Amazon, najlepiej w niemieckiej, zawsze bliżej.

  Na koniec pozycja poważna, coś dla ekonomistów czyli "Tariffs, Blockades, and Inflation-The Economics of the Civil War"- Mark Thornton i Robert B.Ekelung Jr., wyd. Scholarly Resources; styczeń 2004.
  Jaki wpływ miała gospodarka na toczącą się wojnę secesyjną zarówno na Konfederację, jak i na Północ? Na to pytanie daje odpowiedź omawiana praca- autorzy używają narzędzi współczesnej ekonomii dla analizy sytuacji gospodarczej tamtych czasów.
  Książka rozpoczyna się od analizy przyczyn wybuchu wojny, a następnie omawia gospodarki obu wrogich stron.Przedstawia też odmienne instrumenty finansowe stosowane przez strony wojny dla finansowania swych wydatków wojskowych. Autorzy ujawniają, gdzie kryje się przyczyna porażki Południa, a w końcowej fazie oceniają gospodarcze efekty okresu Rekonstrukcji.
  Nie jest to jednak praca wyłącznie dla ekonomistów. Napisana została językiem nieco uproszczonym i dzięki temu zainteresuje każdego entuzjastę i badacza tego okresu w historii USA.

  Rozmiar: 101327 bajtów

  Opracował: Zbig Kurzawa
  31.I.04/03.II.04