[Rozmiar: 76230 bajtów]
Dział ten powstał w naszym e-zinie z myślą o młodszych czytelnikach oraz o początkujących amatorach historii wojny secesyjnej, którzy nie przepadają za lekturą artykułów historycznych nawet w tak zwięzłej formie, jak prezentowane w SECESJI N&S. Historię można poznawać także poprzez Silva Rerum, czyli zbiór najrozmaitszych wiadomości z danej dziedziny.

[Rozmiar: 1102 bajtów]


I. Johnny Shiloh czyli narodziny legendy

[Clem]

Czy wydaje się możliwe, aby żołnierz wojny secesyjnej walczył również w czasie I wojny światowej? Zgodnie z przepisami do ochotniczych oddziałów kawalerii czy piechoty brano ludzi, którzy ukończyli lat 18. W praktyce jednak do armii zaciągali się chłopcy 15-17 letni, a nawet młodsi. W 13. pułku piechoty z Tennessee służyło dwustu żołnierzy w wieku poniżej 18 lat. Jednemu z nich brakowało 3 miesięcy do ukończenia 15 lat! George H.T. Springer miał lat 14, gdy został żołnierzem z 7. pułku kawalerii z Kansas we wrześniu 1861 roku. Cztery lata później we wrześniu 1865 r. został on honorowo przeniesiony do rezerwy, jako weteran w wieku lat 18. Ale w tym samym pułku z Kansas służył od początku 70 letni Daniel Ellsworth i odszedł dopiero po odsłużeniu pełnych trzech lat na froncie.

[Johnny Clem]

W czasie gdy Stany Zjednoczone wysyłały swoich żołnierzy na fronty I wojny światowej Springer też musiałby mieć 70 lat. Jednak w 1917 roku zgłosił się na ochotnika do korpusu ekspedycyjnego John Clem liczący sobie lat 65. Był generałem i odszedł na emeryturę zaledwie dwa lata wcześniej w roku 1915. Urodził się on w dniu 13 sierpnia 1851 roku w Newark w stanie Ohio. Nie miał jeszcze 10 lat, kiedy wstąpił do 3. pułku piechoty z Ohio, ale nawet od werblistów wymagano w tym czasie ukończonych 12 lat. Usunięty z obozu szkoleniowego dołączył do 22. pułku piechoty z Michigan, który powstał w sierpniu 1862 r. Brał udział w bitwie pod Shiloh, gdzie kula armatnia wyrwała mu bęben z rąk. To o nim mówi cytowany w dziale POEZJA wzruszający wiersz-pieśń o małym werbliście. Nie mógł on służyć wówczas w 22. pułku z Michigan, ale historycy dowiedli że w czasie tej bitwy Clem był w składzie 24. pułku piechoty z Ohio. Nie był on tam oficjalnie zarejestrowany, ale on sam twierdził zawsze iż był pod Shiloh. W spisach żołnierzy z 22. pułku piechoty z Michigan Clem pojawia się w maju 1863 roku. W bitwie pod Chickamauga znowu pojawia się legenda werblisty, który miał zastrzelić pułkownika Konfederacji broniąc się przed wzięciem do niewoli I znowu historycy weryfikują legendę. To konny ordynans z 54. pułku z Wirginii próbował zdobyć flagę 22. pułku, a Clem zabił go lub ranił sądząc potem mylnie, że to wysoki stopniem oficer. W bitwie tej mały Clem dostał się do niewoli, ale zdołał się wymknąć pilnującym go rebeliantom.

Johnny Clem dostał się ponownie do niewoli we wrześniu 1863 roku i został wykorzystany w propagandzie konfederatów, jako żołnierz-dziecko. Kolportowano plakaty z jego fotografią i podpisem :"Popatrzcie do czego doszło w Unii-biorą do wojska nawet dzieci!" Wymieniony wrócił do służby w sztabie gen. Thomasa, gdzie został konnym gońcem. Walczył pod Perryville, Murfreesboro i w Atlancie. W czasie jednej z bitew zabito pod nim konia.

Po wojnie gen. Grant mianował go podporucznikiem i Clem pozostał w armii w korpusie kwatermistrzowskim aż do emerytury w roku 1915 w stopniu generała-majora. Zmarł w roku 1937 w wieku 85 lat. Oto jego nagrobek na cmentarzu w Arlington (kliknij aby powiększyć).

Skąd pochodzili rodzice małego werblisty? Otóż pisali się oni Klem i był to skrót od trudnego do wymówienia nazwiska słowiańskiego. Bardzo prawdopodobne, że wyemigrowali z terenu Czech lub Polski. Ale sam Johnny został bohaterem oraz ikoną Stanów Zjednoczonych Ameryki. Nakręcono o nim film w wytwórni Disneya pt."Johnny Shiloh" (1963) z Kevinem Corcoranem (ur. w 1949 r.) w roli głównej. Znana jest piosenka "When Johnny Comes Marching Home", a także sztuka Samuela Muscrofta "The Drummer Boy of Shiloh"(1870). Szkoda tylko, że sam bohater nie napisał nigdy swoich wspomnień, chociaż żył wystarczająco długo. Może legenda była piękniejsza od życiowej prozy?

[Clem grave]


II. Poezja wojny secesyjnej

[Hays]

Na podstawie legendy o młodziutkim werbliście powstał ten właśnie wiersz i piosenka napisane przez Williama Shakespeare Haysa(1837-1907), który dla lepszego efektu uśmiercił tytułowego bohatera. Hays napisał mnóstwo piosenek, ballad i pieśni religinych. Kilka z nich przetrwało nawet do naszych czasów w stylu muzyki country zwanym Bluegrass.

THE DRUMMER BOY OF SHILOH

On Shiloh's dark and bloody ground
The dead and wounded lay
Amongst them was a drummer boy
Who beat the drums that day.
A wounded soldier held him up
His drum was by his side;
He clasped his hands, than raised his eyes
And prayed before he died.

"Look down upon the battlefield,
Oh Thou, Our Heavenly Friend,
Have mercy on our sinful souls. "
The soldier cried "Amen".
There gathered 'round a little group
Each brave man knelt and cried
They listened to the drummer boy,
Who prayed before he died.

"Oh Mother", said the dying boy
"Look down from heaven on me, Receive me to thy fond embrace,
Oh, take me home to thee.
I've loved my country as my God
To serve them both I've tried"
He smiled, shook hands-death seized
the boy,
Who prayed before he died.

Each soldier wept than like a child,
Stout hearts were they and brave.
They wrapped him in his country flag
And laid him in the grave.
They placed by him the Bible
A rededicated guide
To those that mourn the drummer boy
Who prayed before he died.

Ye angels 'round the throne of grace
Look down upon the braves,
Who fought and died on Shiloh's plain,
Now slumbering in their graves.
How many homes made desolate,
How many hearts have sighed.
How many like that drummer boy,
Who prayed before he died.

Czytając dziś poezję czy pieśni z tamtej epoki pamiętajmy o tym, że społeczeństwo amerykańskie było bardzo religijne. Stąd wiele odniesień do Boga, Biblii itp.
W następnym wydaniu opublikujemy wiersz pt. "Battle of Shiloh" George S. Rutheforda z jego poetyckiej "Historii Siódmego Pułku z Iowy"

[Rozmiar: 2358 bajtów]


Redaguje: Zbig Kurzawa, współpraca Alex Królikowski
Rozpoczęto ten dział w styczniu 2005 r.
Publikacja wyd. VII w SECESJI N&S nr 2/2006 w dniu 30 czerwca 2006r.
Copyright Zbig Kurzawa Penkalski - all rights reserved.
W tym dziale wykorzystano przede wszystkim wiadomości z Internetu, magazynu North&South oraz notatek własnych z licznych lektur.
Opracowanie graficzne-Zbig Kurzawa
Komercyjne wykorzystanie zdjęć i materiałów za zgodą Redakcji serwisu.