Rozmiar: 180620 bajtów

[Rozmiar: 1102 bajtów]

Artyleria Południa

Aut.nieznany "Artyleria Południa"


Rozmiar: 19068 bajtów

Amerykańska Wojna Domowa przekuła i ukształtowała na nowo emigranckie społeczeństwo Stanów Zjednoczonych w jednolity, silny naród zdolny sto lat później stać się najpotężniejszym mocarstwem świata. Alternatywą był rozpad na dwa słabsze państwa i opóźnienie o conajmniej 30-40 lat mocarstwowych aspiracji młodego państwa. Wiedział o tym Abraham Lincoln Abraham Lincoln, który z całą stanowczością przeciwstawił się secesji Południa przeczuwając, iż oznacza to długą i krwawą wojnę domową. Ten wielki wizjoner i przywódca narodu przewidział bieg wydarzeń i odważnie stanął na czele postępowej części społeczeństwa w walce przeciwko niewolnictwu i w obronie ideałów wolności i demokracji.
Nasz europejski świat w XX wieku wyglądałby zapewne inaczej, gdyby nie ta wojna. To Stany Zjednoczone zarówno po I-szej, jaki po II-giej Wojnie Światowej dyktowały nowy porządek i nowe granice korzystając z prawa zwyciężcy. To prezydent Wilson upomniał się o niepodległe państwo polskie i ono odrodziło się po 200 latach niewoli. Powinniśmy o tym pamiętać, stąd pomysł tej strony.
Wędrowałem po USA śladami Abrahama Lincolna, odwiedzałem pola bitewne i widziałem, jak ogromną czcią otacza naród amerykański tego wielkiego prezydenta, jak bardzo ceni sobie tą część własnej historii. Do 8-tysięcznego Gettysburga napływa co roku 3 miliony turystów! Miliony odwiedzają inne pola bitewne czy miasta związane z gen. Grantem, późniejszym prezydentem.
Nie sposób naturalnie przedstawić w ramach jednej strony całej rozległej panoramy wieloletnich zmagań, uwarunkowań społecznych, gospodarczych itd. Pomoże tu wykaz literatury i odnośniki do innych stron o tej tematyce. Podstawowym jednak działem będzie kalendarium poświęcone przebiegowi Wojny Domowej. Oprócz tego naturalnie na foto stronie nie może zabraknąć galerii zdjęć-w większości własnych.
Spojrzymy też na bratobójczą wojnę poprzez biografie niektórych jej bohaterów, nie tych najbardziej znanych, ale raczej zapomnianych przez historię, pominiętych w licznych opracowaniach.
Tematykę wojny domowej będziemy zgłębiać w e-zinie, naszej internetowej gazetce SECESJA N&S , której pierwszy numer ukazał się w styczniu 2004 i która jest współredagowana przez czytelników tej strony. Poruszamy tam całe spektrum tematów, których nie udało się zmieścić na tej stronie. Zachęcam zatem do przesyłania swych artykułów, polemik, uwag i pytań.
Ja sam specjalizuję się działaniach kawalerii, głównie federalnej, a mimo to nie zdążyłem w roku 2004 zamieścić materiału na ten temat. Dopiero w roku 2005 rozpocząłem druk fragmentów większej całości.

[Rozmiar: 26356 bajtów]
Czy zatem problem niewolnictwa był przyczyną wojny? Wbrew pozorom na Północy wielu było zwolenników niewolnictwa, jednakże Lincoln uważał je za moralne i gospodarcze zło. Skoro Południe potrzebuje taniej siły roboczej to niech sobie z niej korzysta, ale bez przenoszenia go na inne obszary. Południe jednak chciało o wiele więcej: nie wolno nigdzie zakazywać niewolnictwa, stany wolne mają wyłapywać zbiegłych Murzynów, a abolicjonizm miał być uznany za przestępstwo kryminalne. Skoro nie ma zgody nie będzie Unii-jako pierwsza uchwala wystąpienie z niej Karolina Południowa -już w grudniu 1860 roku. Do 1 lutego 1861 ustawy secesyjne uchwalone zostały w 5 stanach "bawełnianych"-Georgia, Missisipi, Floryda, Alabama i Luizjana.
Lincoln uważał, że Unia jest nierozerwalna-pierwotna umowa między stanami nie przewidywała bowiem jej rozwiązania. Secesja była zatem buntem, który należało uśmierzyć w imię zwartości całego terytorium Stanów Zjednoczonych. Niewolnictwo był to jednak tylko ideowy pretekst -chodziło w istocie o ogromne różnice w uprzemysłowieniu i unowocześnieniu obu części kraju i wynikającą stąd odrębność mentalności i obyczajów. Wspólny był język, instytucje czy prawo cywilne. Na tym podobieństwa się kończyły-naprzeciwko siebie stanęły dwa narody i dwie różne kultury.

Wojna Domowa-szlaki pamięci

Wojna Domowa-szlaki pamięci


EternalFlame.jpg
72,95 KB
Gettysburg_Eternal_Flame.jpg
72,95 KB
grant_house.jpg
100,33 KB
Galena_Grant_House.jpg
100,33 KB
Gettysburg.jpg
51,62 KB
Gettysburg.jpg
51,62 KB
lincoln_house.jpg
64,90 KB
Springfield_Lincoln_house.jpg
64,90 KB
old_capitol.jpg
34,47 KB
Springfield_Old_Capitol.jpg
34,47 KB
lincoln_mon.jpg
62,98 KB
Lincoln_mon.jpg
62,98 KB
pickettscharge.jpg
119,11 KB
Gettysburg_Picketts_Charge_mon.jpg
119,11 KB
Lincoln_tomb.jpg
27,55 KB
Springfield_Lincoln_tomb.jpg
27,55 KB

Zwiedzanie dawnych miejsc bitewnych oraz miast związanych z Lincolnem czy gen. Grantem należy do tradycji Amerykanów. Galena w stanie Illinois to miasto prawie w całości zabytkowe. Wiele jest tam do zwiedzania, ale mnie interesowały pamiątki po gen. Grancie, który przybył tu w marcu 1860 roku w wieku 38 lat w poszukiwaniu zajęcia. Był już 6 lat po przymusowym odejściu z armii i powodziło mu się raczej źle. Został tu urzędnikiem w rodzinnej garbarni z pensją 800 dolarów rocznie nie przypuszczając, że już wkrótce zostanie generałem, głównodowodzącym wojsk Unii, a w r. 1869 -osiemnastym prezydentem USA. Obecnie w Galenie znajduje się muzeum Granta mieszczące się w jego dawnym domu. Z kolei w Mount McGregor, stan Nowy York, znajduje się dom w którym Grant spędził ostatnie tygodnie życia od czerwca 1885 do dnia śmierci 23 lipca.
Springfield to miasto Lincolna -tu w roku 1842 ożenił się, mieszkał i praktykował jako adwokat. Kiedy jednak 5 kwietnia 1837 roku wjechał na pożyczonym koniu do tego miasta, nie miał nawet 17 dolarów na opłacenie hotelu. Z pewnością warta zwiedzenia jest jego dawna kancelaria adwokacka prowadzona wspólnie z Williamem Herndonem z zachowanymi pismami i książkami prawniczymi, a nawet salą sądową w stylu epoki. Lincoln był wziętym adwokatem, dobrze w późniejszym okresie zarabiał, a sławę przyniosły mu 243 sprawy, które w większości wygrał w Sądzie Najwyższym stanu Illinois. Trzeba też zajrzeć do znajdującego się w pobliżu gmachu starego Kapitolu, gdzie Lincoln występował jako parlamentarzysta. Budynek zamieniono w obiekt muzealny. Dawny dom Lincolnów został również zachowany w całości, jako muzeum z oryginalnym umeblowaniem i wyposażeniem. W Springfield znajduje się także mauzoleum i grób tego wielkiego prezydenta i wizjonera.
Będąc w tym mieście nie pomińmy nowego Kapitolu-imponującego gmachu, siedziby legislatury stanowej. Wolno go zwiedzać, chociaż z pewnymi ograniczeniami z uwagi na pracujących tam ludzi.


Wybrane Zagadnienia Amerykańskiej Wojny Secesyjnej

OSTATNI NUMER SECESJI N&S

FILOZOFIA KWANTOWA

MAPY WOJNY SECESYJNEJ

KAWALERIA FEDERALNA USA - oraz inne e-booki mojego autorstwa

OKŁADKA I WYKAZ TOMÓW HISTORII KAWALERII

(otwiera się w IE oraz w Operze. Dla Firefoxa potrzebna jest wtyczka)


>
Zbig Kurzawa-Penkalski, mail: zbigkurzawa@wp.pl
Rozpoczęto prace nad serwisem w lipcu 2002 r.
Ostatnia aktualizacja 22 lutego 2019
Copyright Zbig Kurzawa - all rights reserved.
Serwer CHIP, a od lipca 2006 stopniowe przenoszenie zawartości na serwer CYBERDUSK, a od 2018 na AZ.pl
Komercyjne wykorzystanie zdjęć i materiałów za zgodą właściciela serwisu.