KERKIRA -nimfa Posejdona

Kerkira była nimfą rzeki Assopus, bóg Posejdon uwiódł ją i zabrał na Korfu -stąd źródłowa nazwa tej wyspy. Jeszcze 10 tys. lat temu był tu stały ląd-topnienie lodowca spowodowało podniesienie poziomu morza i powstała wyspa w kształcie sierpa /starożytna nazwa z grec. "Drepanon"/ w dużym stopniu odmienna od innych greckich wysp. Jest tu znacznie więcej opadów deszczu, szczególnie w okresie październik-luty, a latem wskutek większej wilgotności panują niższe temperatury. Wyspa należała do wszystkich-początkowo jedynymi panami byli tu starożytni piraci. Kolonią koryncką stała się w r.734 p.n.e., ale już w 644 roku p.n.e. floty obu tych państw starły się w bitwie wygranej przez Korfu. Okres panowania Rzymian to lata 229 p.n.e do 337 n.e. W XI wieku wyspę zagarnęli Normanowie pod wodzą Roberta Guiscard, jako bazę wypadową na Bliski Wschód. Wielokrotnie napadana przez różne odmiany krzyżowców pozostawała jednak we władaniu Normanów,a potem Bizancjum. Pod rządami neapolitańskiej dynastii d'Anjou wyspa była w latach 1267-1386, a później najdłuższy okres dominacji Wenecji. Po roku 1797 znowu Francuzi, Rosjanie, krótki okres niepodległego państwa siedmiu wysp i wreszcie Brytyjczycy po upadku Napoleona przez równe 50 lat. Po roku 1864 wyspa wróciła do Grecji.
Mimo tak bogatej historii niezbyt wiele zabytków doczekało naszych czasów-niszczone przez trzęsienia ziemi i najazdy można je teraz oglądać głównie w Muzeum Archeologicznym. W terenie zachowały się ruiny świątyni Artemidy, wczesnochrześcjańskigo kościoła w Palaiopoli oraz pomnik nagrobny Menekratesa z 600 r. p.n.e. Przede wszystkim jednak odwiedzić trzeba Fortecę zwaną też Starym Zamkiem, która góruje nad miastem. Pierwsze mury wzniesiono tam już w VIII wieku, a dopiero w XVI w. Wenecjanie zagrożeni przez Turków poważnie rozbudowali i umocnili całe wzgórze. Mimo, że przez wieki cała Grecja była we władzy Turków, Korfu nigdy nie wpadło w ich ręce. Jest dzięki temu bardziej europejskie niż sturczana przez wieki Grecja.


FOTOGRAFIE Z KORFU

Rozmiar: 89448 bajtów

Basen.jpg 83,23 KB
Basen.jpg
83,23 KB
Corfu bay.JPG 119,90 KB
Corfu bay.JPG
119,90 KB
Corfu Old Town.jpg 49,72 KB
Corfu Old Town.jpg
49,72 KB
Corfu red ship.JPG 66,54 KB
Corfu red ship.JPG
66,54 KB
Corfu.mus.2.JPG 86,36 KB
Corfu_museum.2.JPG
86,36 KB
Old Fortress.jpg 100,29 KB
Old Fortress.jpg
100,29 KB
Old Fortress_2.jpg 87,41 KB
Old Fortress_2.jpg
87,41 KB
Zb.Ve.port.JPG 82,42 KB
Wenecja-prom.JPG
82,42 KB


Najpiękniejsze są wybrzeża z licznymi zatoczkami, wzgórzami i błękitnym morzem. Szybkie promy zapewniają łączność z innymi wyspami. Można tu też dopłynąć promem z Wenecji lub Bari. A jeśli chcesz uniknąć tłumów turystów odwiedź maleńkie wysepki na północ od wyspy- Erikoussa, Othoni i Mathraki. Są tam cudowne plaże i w dodatku prawie puste!
Na południe od Korfu leży większa nieco wyspa Paksi oraz mała Antypaksi. Też warte odwiedzenia lub co najmniej opłynięcia z uwagi na uroki wybrzeża.
Od niedawna możliwe są też wycieczki do pobliskiej Albanii. Antyczne miasto Butrint-starożytne Buthrotum wg legendy założył syn Priama Helenus, kiedy uciekł ze zburzonej Troi. W rzeczywistości znajdziemy tam zabytki ze wszystkich epok poczynając od potężnych fortyfikacji z VI wieku p.n.e., aż do bizantyjskiej bazyliki z VI wieku n.e. Dojazd z Korfu wodolotem do Sarandy to zaledwie 30 min i tam autobus zabierze nas w niezwykłą podróż w przeszłość.
Na koniec pozycje książkowe, które warto przeczytać poza typowymi przewodnikami turystycznymi.
1/ "Corfu-today and yesterday"-G.Vogiatzis, T.Petris, Ateny 1991.
2"Dzieje Grecji"- N.G.L. Hammond, PIW 1994
3/ "Ogród bogów"-Gerald Durrel, wyd. Prószynski,2002 /pełna humoru opowieść o Korfu w latach 30-tych ub. wieku, także "Moja rodzina i inne zwierzęta" tegoż autora/
Patrz także literatura na stronie RODOS.

Zobacz także poetycki opis tej wyspy w SNACH STAFYLOSA.

stafylos_cover_2 (154 kB)

Ciekawsze linki

Galeria fotografii wyspy
Zbig Kurzawa, mail: zbigkurzawa@wp.pl
Ostatnia korekta- 20 września 2016 r.
Copyright Zbig Kurzawa- wszelkie prawa zastrzeżone
Komercyjne wykorzystanie zdjęć za zgodą właściciela serwisu.