LIMA-AREQUIPA


DSC01404

DSC01397

DSC01392

DSC01386

DSC01369

DSC01362
Powrót do głównego menuNast. strona
Wyprawa do krainy Inków wymaga długich przygotowań zarówno od strony fizycznej, jak i intelektualnej. Przebywanie stale na wysokościach powyżej 3.500 metrów n.p.m. to znaczny wysiłek dla organizmu powodujący, że niemal każdy odczuwa skutki soroche (choroba wysokogórska). Jej objawy można łagodzić, ale pomaga dopiero pełna aklimatyzacja.
Znajomość historii tej krainy ogranicza się często do dziejów samego podboju imperium Inków przez Francesco Pizarra. Tymczasem państwo Inków było ostatnim etapem rozwoju wysoko rozwiniętych kultur andyjskich. Kształtowały się one przez tysiące lat poczynając od Okresu Paleoindiańskiego, w którym gospodarka oparta była na łowiectwie i zbieractwie. Wszystko zaczęło się jednak od kultury ludu Tiwanaku żyjącego w pobliżu jeziora Titicaca. Szczegóły znajdziemy w poniższych opracowaniach
.

1/ "Historia państwa Inków"-Maria Roztworowska, wyd. PIW 2007.
2/ "Mity, rytuały i polityka Inków"- Jan Szemiński, Mariusz Ziółkowski, wyd. PIW 2006.
3/ "Pizarro. Pogromca Inków"- Stuart Stirling , wyd. Amber 2005.
4/ "Inkowie. Andy. Złoto. Geoglify"- Maria Longhena, Walter Alva, wyd. ARS POLONA 2000.
5/ "Vilcabamba-ostatnia stolica Inków"- Elżbieta Dzikowska, wyd.KAW 1979.

Pod względem graficznym niezrównany jest monumentalny album z poz. 4, ale oprócz cudownych reprodukcji zawiera świetnie opisaną historię kultur prekolumbijskich. Doskonale napisana jest też burzliwa biografia Pizarra-zdobywcy Peru dla korony hiszpańskiej.
Z przewodników niezłe jest wydawnictwo o Peru "Gazety Wyborczej" z serii PODRÓŻE MARZEŃ. Szczegółowy przewodnik po Boliwii mogłem nabyć tylko w jęz. angielskim z serii wydawnictwa lonely planet autorstwa A.D. Nystroma i M.Konna. Pomijając trochę zbyt drobny druk jest to przewodnik na poziomie.
Warto także zakupić niektóre wydawnictwa na miejscu (w języku angielskim), w szczególności doskonale wydane książki dotyczące kultury Tiwanaku. Zakaz fotografowania w miejscowym muzeum pozbawia nas możliwości utrwalenia ciekawych eksponatów tam wystawianych. Znajdziemy je właśnie w tych bogato ilustrowanych wydawnictwach.