PARAFIA NARODZENIA NMP MŁODZIESZYN

Pierwsze wzmianki historyczne

Wizyta Goślickiego z roku 1603. powiada, że należała wieś Młodzieszyn do jakiejś pani Rawka. Niesiecki nic o tej rodzinie szlacheckiej nie wie. Kościół parochialny pod tytułem Św. Barbary i Św. Leonarda, z drzewa postawiony, wówczas jeszcze nie poświęcony, miał mieć erekcyę znajdującą się w metryce książąt mazowieckich, (in metricis ducum Masoviae), a zatem przynajmniej z 15. wieku. Kościół ten, na którego postawienie, zapewne w miejsce dawnego, ogniem lub starością zniszczonego chłop z Młodzieszyna Wawrzyniec Pełka, kawał roli darował, był dosyć obszerny, zawierał bowiem w sobie cztery ołtarze. W miejsce upadłego w 18. wieku, wzniósł nowy także z drzewa w roku 1769. Andrzej Młodziejowski, ówczesny biskup poznański, kanclerz w. koronny. Przy kościele tym było bractwo oraczy (1603. r.) Uposażeniem kościoła prócz folwarku w Młodzieszynie były dziesięciny i meszne ze wsi Młodzieszyna.

Wizyta Goślickiego tak nadmienia o szkole w Młodzieszynie: "Domeczki księży' (domunculae sacerdotum) są całe i w dobrym stanie. Podobnież i szkoła."

MŁODZIESZYN dzisiaj: parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny 
ul. Wyszogradzka 1; 96-512; Młodzieszyn; woj.: mazowieckie tel.: 0-46/8616418
dekanat: Sochaczew - Świętego Wawrzyńca diecezja: łowicka ---

[Rozmiar: 35908 bajtów]

Kościół miejscowy słynie z powodu krucyfiksu pochodzącego z Norymbergii z XVII wieku i zabytkowej monstrancji z tego samego okresu. Obok kościoła stoi dzwonnica, pamiątka po dawnym kościele z 1875 roku zburzonym w czasie II wojny światowej. W czasie okupacji hitlerowskiej została ona zamieniona na więzienie, gdzie przetrzymywano i mordowano mieszkańców Młodzieszyna i okolicy.
Najstarsze zachowane księgi parafialne dotyczą 1820 roku, chociaż GENPOL podaje daty po 1945 r. Są spore luki w niektórych latach, a ponadto w okresie 1941-44 nie spisywano chrztów, ślubów i pogrzebów - jak informuje notatka w księgach "z powodu działań wojennych".

Fot. kościoła ze strony gminy Młodzieszyn
Zob. także Historię pow. sochaczewskiego

Wyk. 17 listopada 2006 r.