PODSTAWY GENEALOGII


[herb]


Jak wiadomo genealogia jest nauką pomocniczą historii zajmującą się badaniem stosunków pokrewieństwa między ludźmi oraz pochodzeniem i dziejami rodzin. Kiedyś wąska specjalność nielicznych historyków jest dziś -dzięki rozpowszechnieniu Internetu- niesłychanie popularną dyscypliną uprawianą przez rzesze amatorów i profesjonalistów na całym świecie. Zabierając się do samodzielnych badań genealogicznych trzeba znać co najmniej podstawy języka niemieckiego czy rosyjskiego, czytać pismo gotyckie lub ręcznie pisaną cyrylicę XIX-wieczną. Znajomość kilkudziesięciu słów łacińskich nie zaszkodzi-stare księgi parafialne były prowadzone po łacinie. Są takie podręczne słowniczki w sieci. Nie wspominam o języku angielskim zakładając jego dobrą znajomość w celu sprawnego poruszania się po meandrach globalnej sieci.
Tak przygotowany sięgasz po zasoby Internetu z których:
1/ nauczysz się podstaw genealogii
2/ poznasz narzędzia, które ułatwią pracę i budowę własnego drzewa genealogicznego
3/ dowiesz się, gdzie znajdują się kopie aktów urodzenia np. mieszkańców małej wioski na Wołyniu, obecnie w granicach Ukrainy.

I. Najlepsze polskie strony genealogiczne.

1/ GENPOL.COM-doskonała i podstawowa strona, prawdziwa kopalnia wiadomości. Poradnik GenPol to lektura obowiązkowa dla wszystkich rozpoczynających przygodę z historią rodów. Tamże ponad 120 cennych linków do zasobów polskich i zagranicznych.
2/ Strona Rafała Degiela- od niej sam zaczynałem i mimo pojawienia się wielu innych stron, nadal uważam ją za jedną z najlepszych. Tu dowiesz się co znaczy słowo "genealogia" w XXI wieku i dlaczego autor strony bezlitośnie kpi z przemijającej już na szczęście mody na "szlacheckie pochodzenie".
Tu znajdziemy także wykaz podstawowej literatury oraz ważne adresy archiwów, kościołów, bibliotek oraz towarzystw heraldycznych i genealogicznych.
3/ Strona Yaki'ego- najciekawszy dla początkujących jest świetnie opracowany "Poradnik genealogiczny" pokazujący w przystępny sposób jak w ogóle zacząć swoje poszukiwania. Poza tym ogrom bardzo pomocnego materiału. Początkowe wady strony zostały usunięte i obecnie działa ona bez zarzutu.
4/ Portal heraldyczno-genealogiczny Artura Ornatowskiego- przebogata kopalnia wiadomości i świetnie, czytelnie opracowana strona. Nigdy nie dotarłem do wszystkich działów, ale kiedyś to zrobię, bowiem naprawdę warto. Sam wykaz literatury jest prawie wyczerpujący i naukowo przedstawiony.
5/ Karczma Grzegorza-strona doświadczonego praktyka pokazuje krok po kroku metodologię poszukiwań.
6/ Genealogia dynastyczna-serws poswiecony dynastiom panującym oraz rodom szlacheckim i arystokracji. Ciekawy wykaz linków.
7/ Genotype-ciekawy serwis, ale wymaga rejestracji (bezpłatna). Z tego powodu poznałem go dość powierzchownie, ale mimo wszystko polecam. Można tam zamieszczać własne bazy danych.

II. Najciekawsze strony zagraniczne

1/ Genealogy com.-popularna strona amerykańska na której można zbudować własna stronę czy drzewo, lub też wyszukać przodków.
2/ Ellis Island- wykazy imigrantów do USA, oryginały manifestów okrętowych, bardzo dużo danych w tym sporo całkowicie bezpłatnie. Szkoda tylko, że rejestry nie obejmują imigracji przed 1892 rokiem, a jedynie 32 lata do 1924 roku. Ale był to okres intensywnej imigracji w czasie której do USA przybyły 22 miliony osób.
3/ Ancestry com.-wielkie możliwości wyszukiwania osób w różnych bazach danych.
4/Mormoni- zdecydowanie największy zbiór danych osobowych na świecie. Ale aby dotrzeć do konkretnych danych trzeba za opłatą zamówić interesujące nas mikrofilmy. Poza tym możemy wysyłać swoje dane w dziale SHARE po rejestracji. Bardzo przydatny serwis.
I na koniec najbliżsi nasi sąsiedzi-często właśnie na Litwie, Białorusi, Rosji, Ukrainie czy Słowacji znajdziemy interesujące nas materiały.
5/Archiwa Białorusi-dokumenty z terenu Białegostoku, a także z części Litwy.
6/ Archiwa Ukrainy-profesjonalnie przygotowany przewodnik po archiwach tego kraju. Wiele związków z Polską i dawnymi kresami wschodnimi.
7/Genealogia Rosji -ciekawa strona z bogatymi zasobami, jest także wersja angielska. Sporo starych map, fotokopia księgi szlachty z r. 1787, encyklopedia genealogiczna itd.
8/ Czechy-Słowacja-niezła strona, w całości po angielsku.
9/ Archiwa Rosji- strona tylko w języku rosyjskim, zasoby ogromne, ale powolnie informatyzowane i ze względów politycznych nie zawsze udostępniane.
10/ Strona poświęcona wyłącznie ciekawym linkom i literaturze genealogicznej (polskie i zagraniczne również).Niestety nie wszystkie linki są aktualne.
11/ Cindy's List-bardzo bogaty zbiór odnośników do setek stron na całym świecie.

III. Strony towarzystw genealogicznych

1/ Polskie Towarzystwo Genealogiczne- ledwo powstało (połowa roku 2006), a zaczęły się konflikty. Mam nadzieję, że sytuacja wróciła już do normy. Zmiana adresu witryny w r. 2007, strona znacznie ciekawsza i rozbudowana.

2/ Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne-bardzo pożyteczna witryna, ciekawe artykuły oraz rozrastające się bazy danych.

3/ Towarzystwo Genealogiczno-Heraldyczne w Poznaniu- jedno z najstarszych, istnieje od roku 1987, wydaje czasopismo specjalistyczne GENS.

4/ Towarzystwo Genealogiczne Centralnej Polski- strona jak narazie skromna, bez ciekawych informacji.

5/International Internet Genealogical Society- wersja polska, także inne języki. Szeroko rozumiana wymiana źródłowych danych genealogicznych. Pomysł dobry, ale strona mało popularna i nie ma co się dziwić skoro od lat nie jest aktualizowana.


[Rozmiar: 10986 bajtów]

[Rozmiar: 11220 bajtów]

Rody Bąkowskich, Figatelskich i Leszczyńskich

Zasoby sieci są naturalnie nieporównanie większe, ale przytoczone wyżej strony w zupełności wystarczą do rozpoczęcia samodzielnych poszukiwań genealogicznych, wyboru programów wspomagających nasze badania, zakupu literatury oraz użycia Internetu jako potężnego narzędzia do wyszukiwania potrzebnych nam danych. Jeśli napotkasz na trudności zawsze znajdziesz życzliwą pomoc bardziej doświadczonych kolegów na grupie dyskusyjnej pl.soc.genealogia lub na forum GENPOL-u.

Nieocenioną pomocą nawet dla średnio zaawansowanych poszukiwaczy będzie także książka Małgorzaty Nowaczyk "Poszukiwanie przodków-Genealogia dla każdego" wydana niedawno przez PIW do nabycia w sklepiku Genpolu.
Napisana prostym językiem przez genealoga-amatorkę, która praktycznie przeszła wszystkie szczeble wtajemniczenia. Ale autorka jest także naukowcem, lekarzem-genetykiem i dlatego zawdzięczamy jej dwa arcyciekawe rozdziały pt. "Jak postawić diagnozę dwa wieki później, czyli na co umierali nasi przodkowie" oraz "Genetyka w służbie genealogii".


Updated: July 27,2007